Plugins - Enable Media Replace - Stable (latest release) - en to sv_SE translation catalogue (123 entries)

en: 			You are about to replace %s in your media library. This will be %spermanent%s. %s You can click on the new image panel and select a file from your computer. You can also drag and drop a file into this window
sv_SE: 			Du är på väg att ersätta %s i ditt mediabibliotek. Detta kommer att vara %spermanent%s. %s Du kan klicka på den nya bildpanelen och välja en fil från din dator. Du kan också dra och släppa en fil i detta fönster

en: %s New Beta Feature! %s %s Enable Media Replace now gives you the ability to remove the background of any image. Try it out in the Media Library: hover over an image and click on Remove Background. Or just click on Remove background from the image editing window! %s
sv_SE: %sNy betafunktion!%s%s”Enable Media Replace” ger dig nu möjlighet att ta bort bakgrunden på valfri bild. Testa det i mediabiblioteket: håll muspekaren över en bild och klicka på ”Ta bort bakgrund”. Eller klicka helt enkelt på ”Ta bort bakgrund” från bildredigeringsfönstret!%s

en: %s f %s exceeds the maximum upload size for this site.
sv_SE: %s f %s överstiger den maximala filstorleken för uppladdning på den här webbplatsen.

en: ( %s ) or %s click here to continue %s
sv_SE: (%s) eller %s klicka här för att fortsätta %s

en: ACTIVATE
sv_SE: AKTIVERA

en: Activate
sv_SE: Aktivera

en: An error occured
sv_SE: Ett fel uppstod

en: An unknown error has occured
sv_SE: Ett okänt fel har uppstått

en: Background Color:
sv_SE: Bakgrundsfärg:

en: Background Removal Options
sv_SE: Alternativ för borttagning av bakgrund

en: Bad remove of background report
sv_SE: Rapport om misslyckad borttagning av bakgrund

en: Cancel
sv_SE: Avbryt

en: Click here to upload or drop file in area
sv_SE: Klicka här för att ladda upp eller släppa fil i område

en: Copying replacement file to destination failed
sv_SE: Kopiering av ersättningsfilen till målet misslyckades

en: Create beautiful, fast-loading photo & video galleries for your site in minutes.
sv_SE: Skapa vackra, snabbladdade foto- och videogallerier för din webbplats på några minuter.

en: Current
sv_SE: Nuvarande

en: Custom Date
sv_SE: Anpassat datum

en: Did you know that you can also optimize the images on your website to make them load faster?
sv_SE: Visste du att du även kan optimera bilderna på din webbplats för att få dem att laddas snabbare?

en: Dismiss this notice
sv_SE: Avfärda denna notis

en: Download failed
sv_SE: Nedladdning misslyckades

en: Drop File
sv_SE: Släpp fil

en: Enable replacing media files by uploading a new file in the "Edit Media" section of the WordPress Media Library.
sv_SE: Aktivera ersättning av mediafiler genom att ladda upp en ny fil i sektionen ”Redigera media” i WordPress mediabibliotek.

en: Envira Gallery activated!
sv_SE: Envira Gallery aktiverad!

en: Error in request. Please try again
sv_SE: Fel i begäran. Försök igen

en: Error updating WordPress post in the database
sv_SE: Fel vid uppdatering av WordPress-inlägg i databasen

en: Error while sending form (no key). Please try again.
sv_SE: Fel när formuläret skickades (ingen nyckel). Försök igen.

en: Fail Safe :: Source Location returned empty string. Not replacing content
sv_SE: Felsäkring :: Källplatsen returnerade en tom sträng. Ersätter inte innehåll

en: Fail Safe :: Source Location seems to be a directory.
sv_SE: Felsäkring :: Källplatsen verkar vara en katalog.

en: Fail to validate form nonce. Please try again
sv_SE: Kunde inte bekräfta engångskoden för formuläret. Försök igen

en: File is offloaded and can't be moved to other directory
sv_SE: Filen är avlastad och kan inte flyttas till annan katalog

en: File successfully replaced
sv_SE: Filen har ersatts

en: Get Pro
sv_SE: Skaffa Pro

en: Hello! %s This is a report of a background removal that did not go well %s Url: {url} %s Settings : {settings} %s Thank you! %s
sv_SE: Hej!%s Detta är en rapport om en bakgrundsborttagning som inte gick bra %s Url: {url} %s Inställning: {settings} %sTack!  %s

en: Hide Details
sv_SE: Dölj detaljer

en: INSTALL NOW
sv_SE: INSTALLERA NU

en: If a CDN is used, remember to clear the cache for this image!
sv_SE: Om en CDN används, kom ihåg att rensa cachen för denna bild!

en: If you need help, please see the plugin %sdocumentation%s. It contains clear solutions to most of the problems you may encounter when using our plugin.
sv_SE: Om du behöver hjälp, se tilläggets %sdokumentation%s. Där finns tydliga lösningar på de flesta problem som kan uppstå när du använder vårt tillägg.

en: If you replace the file with a different filetype, this file might become unreadable and / or cause unexpected issues
sv_SE: Om du ersätter filen med en annan filtyp kan denna fil bli oläsbar och/eller orsaka oväntade problem

en: If you select this option, the image will have a solid color background and you can choose the color code from the color picker below.
sv_SE: Om du väljer detta alternativ kommer bilden att ha en solid färgbakgrund och du kan välja färgkoden från färgväljaren nedan.

en: In Minutes
sv_SE: I minuter

en: Install now
sv_SE: Installera nu

en: Installing ...
sv_SE: Installerar …

en: Is your website slow?
sv_SE: Är din webbplats långsam?

en: Just replace the file
sv_SE: Ersätt endast filen

en: Keep the date %s(%s)%s
sv_SE: Behåll datumet %s(%s)%s

en: M j, Y @ H:i
sv_SE: j M, Y @ H:i

en: Maximum file size: <strong>%s</strong>
sv_SE: Maximal filstorlek: <strong>%s</strong>

en: NOTE: You are about to replace the media file "%s". There is no undo. Think about it!
sv_SE: OBS! Du är på väg att ersätta mediefilen ”%s”. Det går inte att ångra. Tänk på det!

en: New
sv_SE: Ny

en: New! Click here to remove the background of this image!
sv_SE: Nytt! Klicka här för att ta bort bakgrunden till denna bild!

en: No attachment ID given
sv_SE: Inget ID för bilaga angivet

en: No permission for user
sv_SE: Ingen behörighet för denna användare

en: Note: If you enable this option, the name and type of the file you are uploading will replace the old file. All links pointing to the current file (%s) will be updated to point to the new file name. (If other websites link directly to the file, those links will no longer work. Be careful!)
sv_SE: Obs: Om du aktiverar detta alternativ kommer namnet och typen av filen som du laddar upp att ersätta den gamla filen. Alla länkar som pekar på den nuvarande filen (%s) kommer att uppdateras för att peka på det nya filnamnet. (Om andra webbplatser länkar direkt till filen kommer dessa länkar inte längre att fungera. Var försiktig!)

en: Note: This option requires you to upload a file of the same type (%s) as the file you want to replace. The attachment name will remain the same (%s) regardless of what the file you upload is called. If a CDN is used, remember to clear the cache for this image!
sv_SE: Obs: Detta alternativ kräver att du laddar upp en fil av samma typ (%s) som filen du vill ersätta. Bilagans namn kommer att förbli detsamma (%s) oavsett vad filen du laddar upp heter. Om du använder ett CDN måste du komma ihåg att rensa cachen för denna bild!

en: Now
sv_SE: Nu

en: Opacity:
sv_SE: Opacitet:

en: Optimize all images %s automatically
sv_SE: Optimera alla bilder %s automatiskt

en: Options
sv_SE: Alternativ

en: Path: %s is not within basedir reported as: %s
sv_SE: Sökväg: %s är inte inom ”basedir”, rapporterad som: %s

en: Place the newly uploaded file in this folder:
sv_SE: Placera den nyligen uppladdade filen i denna mapp:

en: Please note that if you upload a new image, only the embeds/links of the original size image will be replaced in your posts.
sv_SE: Observera att om du laddar upp en ny bild, kommer endast inbäddningarna/länkarna för bilden i originalstorlek att ersättas i dina inlägg.

en: Preview
sv_SE: Förhandsgranska

en: Remove  background
sv_SE: Ta bort bakgrund

en: Remove Media Background
sv_SE: Ta bort mediabakgrund

en: Remove background
sv_SE: Ta bort bakgrund

en: Remove the background after replacing this image!
sv_SE: Ta bort bakgrunden efter att ha ersatt denna bild!

en: Removing background...
sv_SE: Tar bort bakgrund …

en: Replace
sv_SE: Ersätt

en: Replace Media
sv_SE: Ersätt media

en: Replace Media Upload
sv_SE: Ladda upp ny fil

en: Replace media
sv_SE: Ersätt media

en: Replace the date with the current date %s(%s)%s
sv_SE: Ersätt datumet med nuvarande datum %s(%s)%s

en: Replace the file, use the new file name, and update all links
sv_SE: Ersätt filen, använd det nya filnamnet och uppdatera alla länkar

en: Replace this image with another one instead!
sv_SE: Byt ut denna bild mot en annan istället!

en: Replaced By
sv_SE: Ersatt av

en: Replaced Thumbnails Preview
sv_SE: Förhandsvisningen av miniatyrbilder har ersatts

en: Replacement Image could not be downloaded or does not exist
sv_SE: Ersättningsbild kunde inte laddas ner eller finns inte

en: Replacement Options
sv_SE: Ersättningsalternativ

en: Report bad background removal
sv_SE: Rapportera dålig borttagning av bakgrund

en: Returns a transparent background if it is a PNG image, or a white one if it is a JPG image.
sv_SE: Returnerar en transparent bakgrund om det är en PNG-bild, eller en vit om det är en JPG-bild.

en: Revised
sv_SE: Uppdaterad

en: See Details
sv_SE: Se detaljer

en: Select Replacement Media
sv_SE: Välj ersättningsmedia

en: Set a Custom Date
sv_SE: Ställ in ett anpassat datum

en: Shortpixel Adaptive Images activated!
sv_SE: Shortpixel Adaptive Images aktiverad!

en: Shortpixel activated!
sv_SE: Shortpixel aktiverad!

en: Solid background
sv_SE: Solid bakgrund

en: Something went wrong while writing the file or directory
sv_SE: Något gick fel när filen eller katalogen skulle skrivas

en: Specificed directory is outside the upload directory. This is not allowed for security reasons
sv_SE: Specificerad katalog är utanför uppladdningskatalogen. Detta är inte tillåtet av säkerhetsskäl

en: Specificed new directory does not exist. Path must be a relative path from the upload directory and exist
sv_SE: Specificerad ny katalog finns inte. Sökvägen måste vara en relativ sökväg från uppladdningskatalogen och finnas

en: Start Serving %s Optimized, %s Nextgen images %s From a global CDN
sv_SE: Börja leverera %sbilder optimerade %si de nya filformaten %sfrån ett globalt distributionsnät

en: Temp file does not exist
sv_SE: Temporär fil finns inte

en: The background could not be removed in a reasonable amount of time. The file might be too big, or the API could be busy. Please try again later!
sv_SE: Bakgrunden kunde inte tas bort inom rimlig tid. Filen kan vara för stor eller så kan API:et vara upptaget. Försök igen senare!

en: The custom time format submitted is invalid
sv_SE: Det angivna anpassade tidsformatet är ogiltigt

en: The file upload has been rejected for security reason. WordPress might not allow uploading this extension or filetype
sv_SE: Filuppladdningen har avvisats av säkerhetsskäl. WordPress kanske inte tillåter uppladdning av denna filtyp

en: The form submitted is missing various fields
sv_SE: I formuläret som skickats in saknas flera fält

en: The replacement file does not have the same file type. This can lead to unexpected issues ( %s )
sv_SE: Ersättningsfilen har inte samma filtyp. Detta kan leda till oväntade problem (%s)

en: The replacement file type does not seem to be allowed by WordPress. This can lead to unexpected issues
sv_SE: Ersättande filtyp verkar inte tillåtas av WordPress. Detta kan orsaka oväntade problem

en: The target file already exists in this directory. Please try another name / directory
sv_SE: Målfilen finns redan i denna katalog. Försök med ett annat namn/katalog

en: The upload from your browser seem to have failed
sv_SE: Uppladdningen från din webbläsare verkar ha misslyckats

en: There was an error installing the addon. Please try again.
sv_SE: Det var ett fel vid installationen av utökningen. Försök igen.

en: There was an issue with updating your image URLS: Search and replace have different amount of values. Aborting updating thumbnails
sv_SE: Ett problem inträffade när URL:er för dina bilder skulle uppdateras. Sök och ersätt innehåller olika antal värden. Avbryter därför uppdateringen av miniatyrbilderna

en: This can happen when the window is open for a long time and/or there has been a timeout.  You can go back to previous screen and try again. If this happens each time when replacing, contact us
sv_SE: Detta kan hända om fönstret är öppet under en längre tid och/eller om det har nått en tidsgräns.  Du kan gå tillbaka till föregående vy och försöka igen. Om detta händer varje gång du byter ut, kontakta oss

en: This error is shown because you try to move the image to another folder, which already has this file
sv_SE: Detta fel visas eftersom du försöker flytta bilden till en annan mapp, som redan har denna fil

en: This file seems not available anymore. Please try again
sv_SE: Denna fil verkar inte vara tillgänglig längre. Försök igen

en: Thumbnails were not generated
sv_SE: Inga miniatyrbilder genererades

en: To remove the background, click the link and select the options.
sv_SE: För att ta bort bakgrunden, klicka på länken och välj alternativen.

en: To remove the background, click the link.
sv_SE: För att ta bort bakgrunden, klicka på länken.

en: To replace the current file, click the link and upload a replacement file.
sv_SE: För att ersätta den nuvarande filen, klicka på länken och ladda upp en ersättningsfil.

en: Transparent/white background
sv_SE: Transparent/vit bakgrund

en: Try the %sShortPixel Image Optimizer%s plugin!
sv_SE: Prova tillägget %sShortPixel Image Optimizer%s!

en: Updating the WordPress attachment failed
sv_SE: Kunde inte uppdatera WordPress-bilagan

en: Upload
sv_SE: Ladda upp

en: Upload a new file
sv_SE: Ladda upp en ny fil

en: When replacing the media, do you want to:
sv_SE: När du ersätter media, vill du:

en: You can return to %s previous page %s
sv_SE: Du kan gå tillbaka till %s föregående sida %s

en: You do not have permission to upload files for this author.
sv_SE: Du har inte behörighet att ladda upp filer för denna författare.

en: You do not have permission to upload files.
sv_SE: Du har inte behörighet att ladda upp filer.

en: You don't have permission to edit this image
sv_SE: Du har inte behörighet att redigera denna bild

en: You don't have permission to upload images. Please refer to your administrator
sv_SE: Du har inte behörighet att ladda upp bilder. Kontakta din administratör

en: You will be redirect to the image screen in a few seconds.
sv_SE: Du kommer att omdirigeras till bildvyn inom några sekunder.

en: Your image has been replaced!
sv_SE: Din bild har ersatts!

en: Your image has been successfully replaced!
sv_SE: Din bild har ersatts!
