Plugins - Enable Media Replace - Stable (latest release) - en to ja_JP translation catalogue (125 entries)

en: 			You are about to replace %s in your media library. This will be %spermanent%s. %s You can click on the new image panel and select a file from your computer. You can also drag and drop a file into this window
ja_JP: 			メディアライブラリの %s を置換しようとしています。これは %spermanent%s になります。%s 新しい画像パネルをクリックして、コンピューターからファイルを選択できます。このウィンドウにファイルをドラッグ & ドロップすることもできます

en: %s New Beta Feature! %s %s Enable Media Replace now gives you the ability to remove the background of any image. Try it out in the Media Library: hover over an image and click on Remove Background. Or just click on Remove background from the image editing window! %s
ja_JP: %s 新しいベータ機能です ! %s %s Enable Media Replace は、任意の画像の背景を削除できるようになりました。メディアライブラリで試してみてください: 画像にカーソルを合わせ、背景を削除をクリックしてください。または、画像編集ウィンドウから背景を削除をクリックしてください ! %s

en: %s f %s exceeds the maximum upload size for this site.
ja_JP: %s f %s は、このサイトの最大アップロードサイズを超えています。

en: ( %s ) or %s click here to continue %s
ja_JP: ( %s ) もしくは%s続きはこちら%s

en: ACTIVATE
ja_JP: 有効化

en: An error occured
ja_JP: エラーが発生しました

en: An unknown error has occured
ja_JP: 不明なエラーが発生しました

en: Background Color:
ja_JP: 背景色:

en: Background Removal Options
ja_JP: 背景除去オプション

en: Bad remove of background report
ja_JP: 背景除去の不良報告

en: Cancel
ja_JP: キャンセル

en: Click here to upload or drop file in area
ja_JP: ここをクリックしてファイルをアップロードまたはドロップしてください。

en: Copying replacement file to destination failed
ja_JP: 置換するファイルをコピー先へコピーできません

en: Current
ja_JP: 現在

en: Custom Date
ja_JP: 日付を指定

en: Did you know that you can also optimize the images on your website to make them load faster?
ja_JP: サイトの画像を最適化すると、読み込みが速くなることをご存じですか ?

en: Dismiss this notice
ja_JP: この通知を非表示

en: Download failed
ja_JP: ダウンロード失敗

en: Drop File
ja_JP: ファイルをドロップ

en: Enable replacing media files by uploading a new file in the "Edit Media" section of the WordPress Media Library.
ja_JP: WordPress メディアライブラリの「メディアの編集」セクションで新しいファイルをアップロードして、メディアファイルの置換を有効にしてください。

en: Error in request. Please try again
ja_JP: リクエストでエラーが発生しました。もう一度お試しください

en: Error updating WordPress post in the database
ja_JP: データベース内の WordPress 投稿の更新エラー

en: Error while sending form (no key). Please try again.
ja_JP: フォーム送信中にエラーが発生しました (キーがありません) 。もう一度お試しください。

en: Fail Safe :: Source Location returned empty string. Not replacing content
ja_JP: フェイルセーフ:: ソースの場所が空の文字列を返しました。コンテンツを置換していません。

en: Fail Safe :: Source Location seems to be a directory.
ja_JP: フェイルセーフ:: ソースの場所はディレクトリのようです。

en: Fail to validate form nonce. Please try again
ja_JP: フォーム nonce の検証に失敗しました。もう一度お試しください

en: FastPixel Website Accelerator
ja_JP: FastPixel サイトアクセラレーター

en: FastPixel activated!
ja_JP: FastPixelが有効化されました !

en: Faster WordPress
ja_JP: より速い WordPress

en: File is offloaded and can't be moved to other directory
ja_JP: ファイルを読み込めず、他のディレクトリに移動できません

en: File successfully replaced
ja_JP: ファイルが正常に置換されました

en: Hello! %s This is a report of a background removal that did not go well %s Url: {url} %s Settings : {settings} %s Thank you! %s
ja_JP: こんにちは ! %s これはうまくいかなかった背景削除の報告です %s Url: {url} %s 設定: {settings} %s ありがとうございました ! %s

en: Hide Details
ja_JP: 詳細を閉じる

en: INSTALL NOW
ja_JP: 今すぐインストール

en: If a CDN is used, remember to clear the cache for this image!
ja_JP: CDN を使用している場合は、この画像のキャッシュをクリアすることを忘れないでください !

en: If you need help, please see the plugin %sdocumentation%s. It contains clear solutions to most of the problems you may encounter when using our plugin.
ja_JP: ヘルプが必要な場合は、%sプラグインのドキュメント%s をご参照ください。このドキュメントには、プラグインの使用時に遭遇し得るほとんどの問題に対する解決策が含まれています。

en: If you replace the file with a different filetype, this file might become unreadable and / or cause unexpected issues
ja_JP: 異なるファイルタイプに置換した場合、このファイルが読めなくなったり、予期せぬ問題が発生する可能性があります

en: If you select this option, the image will have a solid color background and you can choose the color code from the color picker below.
ja_JP: このオプションを選択すると、画像の背景が無地になり、下のカラーピッカーからカラーコードを選択することができます。

en: In Minutes
ja_JP: 分で

en: Installing ...
ja_JP: インストール中 ...

en: Just replace the file
ja_JP: ファイルの置換のみ

en: Keep the date %s(%s)%s
ja_JP: 日付を保持 %s(%s)%s

en: M j, Y @ H:i
ja_JP: Y年n月j日 @ H:i

en: Made Easy
ja_JP: 簡単

en: Maximum file size: <strong>%s</strong>
ja_JP: 最大ファイルサイズ: %s

en: NOTE: You are about to replace the media file "%s". There is no undo. Think about it!
ja_JP: 注: メディアファイル 「%s」を置換しようとしています。元に戻すことはできません。 よく考えて !

en: New
ja_JP: 新規

en: New! Click here to remove the background of this image!
ja_JP: さあ ! 新しいこの画像の背景を削除するにはここをクリックしてください !

en: No attachment ID given
ja_JP: 添付ファイル ID の指定なし

en: No permission for user
ja_JP: ユーザーに権限がありません

en: Note: If you enable this option, the name and type of the file you are uploading will replace the old file. All links pointing to the current file (%s) will be updated to point to the new file name. (If other websites link directly to the file, those links will no longer work. Be careful!)
ja_JP: 注: このオプションを有効化すると、アップロードするファイルの名前と種類が古いファイルに置き換わります。現在のファイル (%s) を指すすべてのリンクは、新しいファイル名を指すように更新されます。(他のサイトがそのファイルに直接リンクしている場合、それらのリンクは機能しなくなります。注意してください !)

en: Note: This option requires you to upload a file of the same type (%s) as the file you want to replace. The attachment name will remain the same (%s) regardless of what the file you upload is called. If a CDN is used, remember to clear the cache for this image!
ja_JP: 注: このオプションでは、置換するファイルと同じタイプ (%s) のファイルをアップロードする必要があります。アップロードするファイルの名前に関係なく、添付ファイル名は同じ (%s) のままになります。CDN が使用されている場合、この画像のキャッシュをクリアすることを忘れないでください !

en: Now
ja_JP: 現在の日時

en: Opacity:
ja_JP: 不透明度:

en: Options
ja_JP: オプション

en: Original
ja_JP: オリジナル

en: Path: %s is not within basedir reported as: %s
ja_JP: パス: %s は、報告された basedir 内にありません: %s

en: Place the newly uploaded file in this folder:
ja_JP: 新しくアップロードしたファイルをこのフォルダーに置きます:

en: Please note that if you upload a new image, only the embeds/links of the original size image will be replaced in your posts.
ja_JP: 新しい画像をアップロードした場合、元のサイズの画像の埋め込み / リンクのみが投稿で置換されますので、ご注意ください。

en: Preview
ja_JP: プレビュー

en: Remove  background
ja_JP: 背景を削除

en: Remove Media Background
ja_JP: 画像の背景を除去

en: Remove background
ja_JP: 背景を削除

en: Remove the background after replacing this image!
ja_JP: この画像を差し替えた後、背景を削除します !

en: Removing background...
ja_JP: 背景を削除中…

en: Replace
ja_JP: 置換

en: Replace Media
ja_JP: メディアを置換

en: Replace Media Upload
ja_JP: アップロードしてメディアを置換

en: Replace media
ja_JP: メディアを置換

en: Replace the date with the current date %s(%s)%s
ja_JP: 日付を現在の日付に置換する %s(%s)%s

en: Replace the file, use the new file name, and update all links
ja_JP: ファイルを置換し、新しいファイル名を使用し、すべてのリンクを更新します

en: Replace this image with another one instead!
ja_JP: この画像を別のものに置き換えてください !

en: Replaced By
ja_JP: 置換しました

en: Replaced Thumbnails Preview
ja_JP: サムネイルプレビューを置換しました

en: Replacement Image could not be downloaded or does not exist
ja_JP: 置換用画像がダウンロードできない、または存在しない

en: Replacement Options
ja_JP: 置換オプション

en: Report bad background removal
ja_JP: 背景除去の不良を報告する

en: Returns a transparent background if it is a PNG image, or a white one if it is a JPG image.
ja_JP: PNG 画像の場合は透明な背景を、JPG 画像の場合は白い背景を返します。

en: Revised
ja_JP: 変更されました

en: See Details
ja_JP: 詳細を表示

en: Select Replacement Media
ja_JP: 置換するメディアを選択

en: Set a Custom Date
ja_JP: カスタム日時を設定する

en: Shortpixel Adaptive Images activated!
ja_JP: Shortpixel Adaptive Images を有効化しました !

en: Shortpixel activated!
ja_JP: Shortpixel を有効化しました !

en: Solid background
ja_JP: 無地の背景

en: Something went wrong while writing the file or directory
ja_JP: ファイルまたはディレクトリの書き込み中に問題が発生しました

en: Specified directory is outside the upload directory. This is not allowed for security reasons
ja_JP: 指定されたディレクトリがアップロードディレクトリの外にあります。これはセキュリティ上の理由から許可されていません

en: Specified new directory does not exist. Path must be a relative path from the upload directory and exist
ja_JP: 指定された新しいディレクトリが存在しません。パスはアップロードディレクトリからの相対パスでなければなりません

en: Start Serving %s Optimized, %s Nextgen images %s From a global CDN
ja_JP: Start Serving %s最適化された%s Nextgen イメージ%sをグローバル CDN から提供する

en: Temp file does not exist
ja_JP: 一時ファイルが存在しません。

en: The background could not be removed in a reasonable amount of time. The file might be too big, or the API could be busy. Please try again later!
ja_JP: 時間内に背景を削除できませんでした。ファイルが大きすぎるか、API がビジー状態になっている可能性があります。後で再試行してください。

en: The custom time format submitted is invalid
ja_JP: 送信されたカスタム日付は無効です

en: The file upload has been rejected for security reason. WordPress might not allow uploading this extension or filetype
ja_JP: ファイルのアップロードはセキュリティ上の理由で拒否されました。WordPress がこの拡張子またはファイルタイプのアップロードを許可していない可能性があります。

en: The form submitted is missing various fields
ja_JP: 送信されたフォームには、いくつかのフィールドが足りません

en: The replacement file does not have the same file type. This can lead to unexpected issues ( %s )
ja_JP: 置換後のファイルは同じファイルタイプではありません。これは予期しない問題 ( %s ) につながる可能性があります

en: The replacement file type does not seem to be allowed by WordPress. This can lead to unexpected issues
ja_JP: 置換ファイルの種類は WordPressで許可されていないようです。このため、予期せぬ問題が発生することがあります

en: The target file already exists in this directory. Please try another name / directory
ja_JP: 対象のファイルは、このディレクトリにすでに存在しています。別のファイル名やディレクトリをお試しください

en: The upload from your browser seem to have failed
ja_JP: ブラウザーからのアップロードに失敗したようです

en: There was an issue with updating your image URLS: Search and replace have different amount of values. Aborting updating thumbnails
ja_JP: 画像 URL の更新中に問題が発生しました: 検索と置換の値の量が異なります。サムネイルの更新を中止します

en: This can happen when the window is open for a long time and/or there has been a timeout.  You can go back to previous screen and try again. If this happens each time when replacing, contact us
ja_JP: ウィンドウを長時間開いたり、タイムアウトした場合に発生することがあります。 前の画面に戻って、もう一度お試しください。ファイルの置換時に毎回この現象が発生する場合は弊社までご連絡ください。

en: This error is shown because you try to move the image to another folder, which already has this file
ja_JP: このエラーは、すでにこのファイルがある別のフォルダーに画像を移動しようとしたために表示されます

en: This file seems not available anymore. Please try again
ja_JP: このファイルはもう利用できません。もう一度お試しください。

en: Thumbnails were not generated
ja_JP: サムネイルは作成されませんでした

en: To remove the background, click the link and select the options.
ja_JP: 背景を削除するにはリンクをクリックし、オプションを選択します。

en: To remove the background, click the link.
ja_JP: 背景を消すにはリンクをクリックします。

en: To replace the current file, click the link and upload a replacement file.
ja_JP: 現在のファイルを置換するには、リンクをクリックし、置換するファイルをアップロードしてください。

en: Transparent/white background
ja_JP: 透明/白の背景

en: Try the %sShortPixel Image Optimizer%s plugin!
ja_JP: %sShortPixel Image Optimizer プラグイン%sをお試しください !

en: Unlimited AI Captioning
ja_JP: 無制限の AI キャプショニング

en: Unlimited Background removal
ja_JP: 背景削除が無制限

en: Unlimited Image Optimizations
ja_JP: 無制限の画像最適化

en: Updating the WordPress attachment failed
ja_JP: 添付ファイルの更新に失敗しました

en: Upload
ja_JP: アップロード

en: Upload a new file
ja_JP: 新しいファイルをアップロード

en: When replacing the media, do you want to:
ja_JP: 置換するときの日付:

en: You can return to %s previous page %s
ja_JP: %s前のページに戻る%s

en: You do not have permission to upload files for this author.
ja_JP: この投稿者には、ファイルをアップロードする権限がありません。

en: You do not have permission to upload files.
ja_JP: ファイルをアップロードする権限がありません。

en: You don't have permission to edit this image
ja_JP: この画像を編集する権限がありません

en: You don't have permission to upload images. Please refer to your administrator
ja_JP: 画像をアップロードする権限がありません。管理者までお問い合わせください

en: You will be redirect to the image screen in a few seconds.
ja_JP: 数秒後に画像の画面に切り替わります。

en: Your S3-Offload plugin version doesn't seem to be compatible. Please upgrade the S3-Offload plugin
ja_JP: お使いの S3-Offload プラグインのバージョンは互換性がありません。S3-Offload のプラグインをアップグレードしてください。

en: Your image has been replaced!
ja_JP: 画像が置換されました !

en: Your image has been successfully replaced!
ja_JP: ファイルの置換が完了しました !

en: [Data]
ja_JP: [データ]
