Plugins - Advanced Custom Fields (ACF®) - Stable (latest release) - en to vi_VN translation catalogue (1582 entries)

en: Learn more
vi_VN: Tìm hiểu thêm

en: ACF was unable to perform validation because the provided nonce failed verification.
vi_VN: ACF không thể thực hiện xác thực vì nonce được cung cấp không xác minh được.

en: ACF was unable to perform validation because no nonce was received by the server.
vi_VN: ACF không thể thực hiện xác thực vì máy chủ không nhận được mã nonce.

note: translators: This text is prepended by a link to ACF's website, and appended by a link to WP Engine's website.
en: are developed and maintained by
vi_VN: được phát triển và duy trì bởi

en: By default only admin users can edit this setting.
vi_VN: Mặc định chỉ có người dùng quản trị mới có thể sửa cài đặt này.

en: By default only super admin users can edit this setting.
vi_VN: Mặc định chỉ có người dùng siêu quản trị mới có thể sửa cài đặt này.

en: Close and Add Field
vi_VN: Đóng và thêm trường

en: A PHP function name to be called to handle the content of a meta box on your taxonomy. For security, this callback will be executed in a special context without access to any superglobals like $_POST or $_GET.
vi_VN: Một tên hàm PHP sẽ được gọi để xử lý nội dung của một meta box trên taxonomy của bạn. Để đảm bảo an toàn, callback này sẽ được thực thi trong một ngữ cảnh đặc biệt mà không có quyền truy cập vào bất kỳ superglobal nào như $_POST hoặc $_GET.

en: A PHP function name to be called when setting up the meta boxes for the edit screen. For security, this callback will be executed in a special context without access to any superglobals like $_POST or $_GET.
vi_VN: Một tên hàm PHP sẽ được gọi khi thiết lập các hộp meta cho trang sửa. Để đảm bảo an toàn, hàm gọi lại này sẽ được thực thi trong một ngữ cảnh đặc biệt mà không có quyền truy cập vào bất kỳ siêu toàn cục nào như $_POST hoặc $_GET.

en: Allow Access to Value in Editor UI
vi_VN: Cho phép truy cập giá trị trong giao diện trình chỉnh sửa

en: Learn more.
vi_VN: Xem thêm.

note: translators: %s A "Learn More" link to documentation explaining the setting further.
en: Allow content editors to access and display the field value in the editor UI using Block Bindings or the ACF Shortcode. %s
vi_VN: Cho phép người chỉnh sửa nội dung truy cập và hiển thị giá trị của trường trong giao diện trình chỉnh sửa bằng cách sử dụng Block Bindings hoặc ACF Shortcode. %s

en: The requested ACF field type does not support output in Block Bindings or the ACF shortcode.
vi_VN: Loại trường ACF được yêu cầu không hỗ trợ xuất trong Block Bindings hoặc ACF Shortcode.

en: The requested ACF field is not allowed to be output in bindings or the ACF Shortcode.
vi_VN: Trường ACF được yêu cầu không được phép xuất trong bindings hoặc ACF Shortcode.

en: The requested ACF field type does not support output in bindings or the ACF Shortcode.
vi_VN: Loại trường ACF được yêu cầu không hỗ trợ xuất trong bindings hoặc ACF Shortcode.

en: [The ACF shortcode cannot display fields from non-public posts]
vi_VN: [Shortcode ACF không thể hiển thị các trường từ các bài viết không công khai]

en: [The ACF shortcode is disabled on this site]
vi_VN: [Shortcode ACF đã bị tắt trên trang web này]

en: Businessman Icon
vi_VN: Biểu tượng doanh nhân

en: Forums Icon
vi_VN: Biểu tượng diễn đàn

en: YouTube Icon
vi_VN: Biểu tượng YouTube

en: Yes (alt) Icon
vi_VN: Biểu tượng có (thay thế)

en: Xing Icon
vi_VN: Biểu tượng Xing

en: WordPress (alt) Icon
vi_VN: Biểu tượng WordPress (thay thế)

en: WhatsApp Icon
vi_VN: Biểu tượng WhatsApp

en: Write Blog Icon
vi_VN: Biểu tượng viết Blog

en: Widgets Menus Icon
vi_VN: Biểu tượng Menu tiện ích

en: View Site Icon
vi_VN: Xem biểu tượng trang web

en: Learn More Icon
vi_VN: Biểu tượng tìm hiểu thêm

en: Add Page Icon
vi_VN: Thêm biểu tượng trang

en: Video (alt3) Icon
vi_VN: Biểu tượng Video (alt3)

en: Video (alt2) Icon
vi_VN: Biểu tượng Video (alt2)

en: Video (alt) Icon
vi_VN: Biểu tượng video (thay thế)

en: Update (alt) Icon
vi_VN: Cập nhật biểu tượng (thay thế)

en: Universal Access (alt) Icon
vi_VN: Biểu tượng truy cập toàn diện (alt)

en: Twitter (alt) Icon
vi_VN: Biểu tượng Twitter (thay thế)

en: Twitch Icon
vi_VN: Biểu tượng Twitch

en: Tide Icon
vi_VN: Biểu tượng Tide

en: Tickets (alt) Icon
vi_VN: Biểu tượng Tickets (thay thế)

en: Text Page Icon
vi_VN: Biểu tượng trang văn bản

en: Table Row Delete Icon
vi_VN: Biểu tượng xoá hàng trong bảng

en: Table Row Before Icon
vi_VN: Biểu tượng trước hàng trong bảng

en: Table Row After Icon
vi_VN: Biểu tượng sau hàng trong bảng

en: Table Col Delete Icon
vi_VN: Biểu tượng xoá cột trong bảng

en: Table Col Before Icon
vi_VN: Biểu tượng thêm cột trước

en: Table Col After Icon
vi_VN: Biểu tượng thêm cột sau

en: Superhero (alt) Icon
vi_VN: Biểu tượng siêu anh hùng (thay thế)

en: Superhero Icon
vi_VN: Biểu tượng siêu anh hùng

en: Spotify Icon
vi_VN: Biểu tượng Spotify

en: Shortcode Icon
vi_VN: Biểu tượng mã ngắn (shortcode)

en: Shield (alt) Icon
vi_VN: Biểu tượng khiên (thay thế)

en: Share (alt2) Icon
vi_VN: Biểu tượng chia sẻ (alt2)

en: Share (alt) Icon
vi_VN: Biểu tượng chia sẻ (thay thế)

en: Saved Icon
vi_VN: Biểu tượng đã lưu

en: RSS Icon
vi_VN: Biểu tượng RSS

en: REST API Icon
vi_VN: Biểu tượng REST API

en: Remove Icon
vi_VN: Xóa biểu tượng

en: Reddit Icon
vi_VN: Biểu tượng Reddit

en: Privacy Icon
vi_VN: Biểu tượng quyền riêng tư

en: Printer Icon
vi_VN: Biểu tượng máy in

en: Podio Icon
vi_VN: Biểu tượng Podio

en: Plus (alt2) Icon
vi_VN: Biểu tượng dấu cộng (alt2)

en: Plus (alt) Icon
vi_VN: Biểu tượng dấu cộng (thay thế)

en: Plugins Checked Icon
vi_VN: Biểu tượng đã kiểm tra plugin

en: Pinterest Icon
vi_VN: Biểu tượng Pinterest

en: Pets Icon
vi_VN: Biểu tượng thú cưng

en: PDF Icon
vi_VN: Biểu tượng PDF

en: Palm Tree Icon
vi_VN: Biểu tượng cây cọ

en: Open Folder Icon
vi_VN: Biểu tượng mở thư mục

en: No (alt) Icon
vi_VN: Không có biểu tượng (thay thế)

en: Money (alt) Icon
vi_VN: Biểu tượng tiền (thay thế)

en: Menu (alt3) Icon
vi_VN: Biểu tượng Menu (alt3)

en: Menu (alt2) Icon
vi_VN: Biểu tượng Menu (alt2)

en: Menu (alt) Icon
vi_VN: Biểu tượng Menu (alt)

en: Spreadsheet Icon
vi_VN: Biểu tượng bảng tính

en: Interactive Icon
vi_VN: Biểu tượng tương tác

en: Document Icon
vi_VN: Biểu tượng tài liệu

en: Default Icon
vi_VN: Biểu tượng mặc định

en: Location (alt) Icon
vi_VN: Biểu tượng vị trí (thay thế)

en: LinkedIn Icon
vi_VN: Biểu tượng LinkedIn

en: Instagram Icon
vi_VN: Biểu tượng Instagram

en: Insert Before Icon
vi_VN: Chèn trước biểu tượng

en: Insert After Icon
vi_VN: Chèn sau biểu tượng

en: Insert Icon
vi_VN: Thêm Icon

en: Info Outline Icon
vi_VN: Biểu tượng đường viền thông tin

en: Images (alt2) Icon
vi_VN: Biểu tượng ảnh (alt2)

en: Images (alt) Icon
vi_VN: Biểu tượng ảnh (alt)

en: Rotate Right Icon
vi_VN: Biểu tượng xoay phải

en: Rotate Left Icon
vi_VN: Biểu tượng xoay trái

en: Rotate Icon
vi_VN: Xoay biểu tượng

en: Flip Vertical Icon
vi_VN: Biểu tượng lật dọc

en: Flip Horizontal Icon
vi_VN: Biểu tượng lật ngang

en: Crop Icon
vi_VN: Biểu tượng cắt

en: ID (alt) Icon
vi_VN: Biểu tượng ID (thay thế)

en: HTML Icon
vi_VN: Biểu tượng HTML

en: Hourglass Icon
vi_VN: Biểu tượng đồng hồ cát

en: Heading Icon
vi_VN: Biểu tượng tiêu đề

en: Google Icon
vi_VN: Biểu tượng Google

en: Games Icon
vi_VN: Biểu tượng trò chơi

en: Fullscreen Exit (alt) Icon
vi_VN: Biểu tượng thoát toàn màn hình (alt)

en: Fullscreen (alt) Icon
vi_VN: Biểu tượng toàn màn hình (alt)

en: Status Icon
vi_VN: Biểu tượng trạng thái

en: Image Icon
vi_VN: Biểu tượng ảnh

en: Gallery Icon
vi_VN: Biểu tượng album ảnh

en: Chat Icon
vi_VN: Biểu tượng trò chuyện

en: Audio Icon
vi_VN: Biểu tượng âm thanh

en: Aside Icon
vi_VN: Biểu tượng Aside

en: Food Icon
vi_VN: Biểu tượng ẩm thực

en: Exit Icon
vi_VN: Biểu tượng thoát

en: Excerpt View Icon
vi_VN: Biểu tượng xem tóm tắt

en: Embed Video Icon
vi_VN: Biểu tượng nhúng video

en: Embed Post Icon
vi_VN: Biểu tượng nhúng bài viết

en: Embed Photo Icon
vi_VN: Biểu tượng nhúng ảnh

en: Embed Generic Icon
vi_VN: Biểu tượng nhúng chung

en: Embed Audio Icon
vi_VN: Biểu tượng nhúng âm thanh

en: Email (alt2) Icon
vi_VN: Biểu tượng Email (alt2)

en: Ellipsis Icon
vi_VN: Biểu tượng dấu ba chấm

en: Unordered List Icon
vi_VN: Biểu tượng danh sách không thứ tự

en: RTL Icon
vi_VN: Biểu tượng RTL

en: Ordered List RTL Icon
vi_VN: Biểu tượng danh sách thứ tự RTL

en: Ordered List Icon
vi_VN: Biểu tượng danh sách có thứ tự

en: LTR Icon
vi_VN: Biểu tượng LTR

en: Custom Character Icon
vi_VN: Biểu tượng ký tự tùy chỉnh

en: Edit Page Icon
vi_VN: Sửa biểu tượng trang

en: Edit Large Icon
vi_VN: Sửa biểu tượng lớn

en: Drumstick Icon
vi_VN: Biểu tượng dùi trống

en: Database View Icon
vi_VN: Biểu tượng xem cơ sở dữ liệu

en: Database Remove Icon
vi_VN: Biểu tượng gỡ bỏ cơ sở dữ liệu

en: Database Import Icon
vi_VN: Biểu tượng nhập cơ sở dữ liệu

en: Database Export Icon
vi_VN: Biểu tượng xuất cơ sở dữ liệu

en: Database Add Icon
vi_VN: Biểu tượng thêm cơ sở dữ liệu

en: Database Icon
vi_VN: Biểu tượng cơ sở dữ liệu

en: Cover Image Icon
vi_VN: Biểu tượng ảnh bìa

en: Volume On Icon
vi_VN: Biểu tượng bật âm lượng

en: Volume Off Icon
vi_VN: Biểu tượng tắt âm lượng

en: Skip Forward Icon
vi_VN: Biểu tượng bỏ qua chuyển tiếp

en: Skip Back Icon
vi_VN: Biểu tượng quay lại

en: Repeat Icon
vi_VN: Biểu tượng lặp lại

en: Play Icon
vi_VN: Biểu tượng Play

en: Pause Icon
vi_VN: Biểu tượng tạm dừng

en: Forward Icon
vi_VN: Biểu tượng chuyển tiếp

en: Back Icon
vi_VN: Biểu tượng quay lại

en: Columns Icon
vi_VN: Biểu tượng cột

en: Color Picker Icon
vi_VN: Biểu tượng chọn màu

en: Coffee Icon
vi_VN: Biểu tượng cà phê

en: Code Standards Icon
vi_VN: Biểu tượng tiêu chuẩn mã

en: Cloud Upload Icon
vi_VN: Biểu tượng tải lên đám mây

en: Cloud Saved Icon
vi_VN: Biểu tượng lưu trên đám mây

en: Car Icon
vi_VN: Biểu tượng xe hơi

en: Camera (alt) Icon
vi_VN: Biểu tượng máy ảnh (thay thế)

en: Calculator Icon
vi_VN: Biểu tượng máy tính (calculator)

en: Button Icon
vi_VN: Biểu tượng nút

en: Businessperson Icon
vi_VN: Biểu tượng doanh nhân

en: Tracking Icon
vi_VN: Biểu tượng theo dõi

en: Topics Icon
vi_VN: Biểu tượng chủ đề

en: Replies Icon
vi_VN: Biểu tượng trả lời

en: PM Icon
vi_VN: Biểu tượng PM

en: Friends Icon
vi_VN: Biểu tượng bạn bè

en: Community Icon
vi_VN: Biểu tượng cộng đồng

en: BuddyPress Icon
vi_VN: Biểu tượng BuddyPress

en: bbPress Icon
vi_VN: Biểu tượng BbPress

en: Activity Icon
vi_VN: Biểu tượng hoạt động

en: Book (alt) Icon
vi_VN: Biểu tượng sách (thay thế)

en: Block Default Icon
vi_VN: Biểu tượng khối mặc định

en: Bell Icon
vi_VN: Biểu tượng chuông

en: Beer Icon
vi_VN: Biểu tượng bia

en: Bank Icon
vi_VN: Biểu tượng ngân hàng

en: Arrow Up (alt2) Icon
vi_VN: Biểu tượng mũi tên lên (alt2)

en: Arrow Up (alt) Icon
vi_VN: Biểu tượng mũi tên lên (alt)

en: Arrow Right (alt2) Icon
vi_VN: Biểu tượng mũi tên phải (alt2)

en: Arrow Right (alt) Icon
vi_VN: Biểu tượng mũi tên sang phải (thay thế)

en: Arrow Left (alt2) Icon
vi_VN: Biểu tượng mũi tên trái (alt2)

en: Arrow Left (alt) Icon
vi_VN: Biểu tượng mũi tên trái (alt)

en: Arrow Down (alt2) Icon
vi_VN: Biểu tượng mũi tên xuống (alt2)

en: Arrow Down (alt) Icon
vi_VN: Biểu tượng mũi tên xuống (alt)

en: Amazon Icon
vi_VN: Biểu tượng Amazon

en: Align Wide Icon
vi_VN: Biểu tượng căn rộng

en: Align Pull Right Icon
vi_VN: Biểu tượng căn phải

en: Align Pull Left Icon
vi_VN: Căn chỉnh biểu tượng kéo sang trái

en: Align Full Width Icon
vi_VN: Biểu tượng căn chỉnh toàn chiều rộng

en: Airplane Icon
vi_VN: Biểu tượng máy bay

en: Site (alt3) Icon
vi_VN: Biểu tượng trang web (alt3)

en: Site (alt2) Icon
vi_VN: Biểu tượng trang web (alt2)

en: Site (alt) Icon
vi_VN: Biểu tượng trang web (thay thế)

en: Upgrade to ACF PRO to create options pages in just a few clicks
vi_VN: Cập nhật lên ACF pro để tạo các Trang cài đặt chỉ trong vài cú nhấp chuột

en: Invalid request args.
vi_VN: Yêu cầu không hợp lệ của Args.

en: Sorry, you do not have permission to do that.
vi_VN: Xin lỗi, bạn không được phép làm điều đó.

en: Blocks Using Post Meta
vi_VN: Các bài viết sử dụng Post Meta

en: ACF PRO logo
vi_VN: Lời bài hát: Acf Pro Logo

en: ACF PRO Logo
vi_VN: Lời bài hát: Acf Pro Logo

note: translators: %s - field/param name
en: %s requires a valid attachment ID when type is set to media_library.
vi_VN: %s yêu cầu ID đính kèm hợp lệ khi loại được đặt thành media_library.

note: translators: %s - field name
en: %s is a required property of acf.
vi_VN: %s là thuộc tính bắt buộc của acf.

en: The value of icon to save.
vi_VN: Giá trị của biểu tượng cần lưu.

en: The type of icon to save.
vi_VN: Loại biểu tượng để lưu.

en: Yes Icon
vi_VN: Biểu tượng có

en: WordPress Icon
vi_VN: Biểu tượng WordPress

en: Warning Icon
vi_VN: Biểu tượng cảnh báo

en: Visibility Icon
vi_VN: Biểu tượng hiển thị

en: Vault Icon
vi_VN: Biểu tượng két sắt

en: Upload Icon
vi_VN: Biểu tượng tải lên

en: Update Icon
vi_VN: Biểu tượng cập nhật

en: Unlock Icon
vi_VN: Biểu tượng mở khóa

en: Universal Access Icon
vi_VN: Biểu tượng truy cập toàn cầu

en: Undo Icon
vi_VN: Biểu tượng hoàn tác

en: Twitter Icon
vi_VN: Biểu tượng Twitter

en: Trash Icon
vi_VN: Biểu tượng thùng rác

en: Translation Icon
vi_VN: Biểu tượng dịch

en: Tickets Icon
vi_VN: Biểu tượng vé Ticket

en: Thumbs Up Icon
vi_VN: Biểu tượng thích

en: Thumbs Down Icon
vi_VN: Biểu tượng ngón tay cái chỉ xuống

en: Text Icon
vi_VN: Biểu tượng văn bản

en: Testimonial Icon
vi_VN: Biểu tượng lời chứng thực

en: Tagcloud Icon
vi_VN: Biểu tượng mây thẻ

en: Tag Icon
vi_VN: Biểu tượng thẻ

en: Tablet Icon
vi_VN: Biểu tượng máy tính bảng

en: Store Icon
vi_VN: Biểu tượng cửa hàng

en: Sticky Icon
vi_VN: Biểu tượng dính (sticky)

en: Star Half Icon
vi_VN: Biểu tượng nửa ngôi sao

en: Star Filled Icon
vi_VN: Biểu tượng đầy sao

en: Star Empty Icon
vi_VN: Biểu tượng ngôi sao trống

en: Sos Icon
vi_VN: Biểu tượng SOS

en: Sort Icon
vi_VN: Biểu tượng sắp xếp

en: Smiley Icon
vi_VN: Biểu tượng mặt cười

en: Smartphone Icon
vi_VN: Biểu tượng điện thoại thông minh

en: Slides Icon
vi_VN: Biểu tượng Slides

en: Shield Icon
vi_VN: Biểu tượng khiên

en: Share Icon
vi_VN: Biểu tượng chia sẻ

en: Search Icon
vi_VN: Biểu tượng tìm kiếm

en: Screen Options Icon
vi_VN: Biểu tượng tuỳ chọn trang

en: Schedule Icon
vi_VN: Biểu tượng lịch trình

en: Redo Icon
vi_VN: Biểu tượng làm lại

en: Randomize Icon
vi_VN: Biểu tượng ngẫu nhiên

en: Products Icon
vi_VN: Biểu tượng sản phẩm

en: Pressthis Icon
vi_VN: Nhấn vào biểu tượng này

en: Post Status Icon
vi_VN: Biểu tượng trạng thái bài viết

en: Portfolio Icon
vi_VN: Biểu tượng danh mục đầu tư

en: Plus Icon
vi_VN: Biểu tượng dấu cộng

en: Playlist Video Icon
vi_VN: Biểu tượng danh sách video

en: Playlist Audio Icon
vi_VN: Biểu tượng danh sách phát âm thanh

en: Phone Icon
vi_VN: Biểu tượng điện thoại

en: Performance Icon
vi_VN: Biểu tượng hiệu suất

en: Paperclip Icon
vi_VN: Biểu tượng kẹp giấy

en: No Icon
vi_VN: Không có biểu tượng

en: Networking Icon
vi_VN: Biểu tượng mạng

en: Nametag Icon
vi_VN: Biểu tượng thẻ tên

en: Move Icon
vi_VN: Biểu tượng di chuyển

en: Money Icon
vi_VN: Biểu tượng tiền

en: Minus Icon
vi_VN: Biểu tượng trừ

en: Migrate Icon
vi_VN: Biểu tượng di chuyển

en: Microphone Icon
vi_VN: Biểu tượng Microphone

en: Megaphone Icon
vi_VN: Biểu tượng loa phóng thanh

en: Marker Icon
vi_VN: Biểu tượng đánh dấu

en: Lock Icon
vi_VN: Biểu tượng khóa

en: Location Icon
vi_VN: Biểu tượng vị trí

en: List View Icon
vi_VN: Biểu tượng xem danh sách

en: Lightbulb Icon
vi_VN: Biểu tượng bóng đèn

en: Left Right Icon
vi_VN: Biểu tượng trái phải

en: Layout Icon
vi_VN: Biểu tượng bố cục

en: Laptop Icon
vi_VN: Biểu tượng Laptop

en: Info Icon
vi_VN: Biểu tượng thông tin

en: Index Card Icon
vi_VN: Biểu tượng thẻ chỉ mục

en: ID Icon
vi_VN: Biểu tượng ID

en: Hidden Icon
vi_VN: Biểu tượng ẩn

en: Heart Icon
vi_VN: Biểu tượng trái tim

en: Hammer Icon
vi_VN: Biểu tượng búa

en: Groups Icon
vi_VN: Biểu tượng nhóm

en: Grid View Icon
vi_VN: Biểu tượng xem lưới

en: Forms Icon
vi_VN: Biểu tượng biểu mẫu

en: Flag Icon
vi_VN: Biểu tượng lá cờ

en: Filter Icon
vi_VN: Biểu tượng bộ lọc

en: Feedback Icon
vi_VN: Biểu tượng phản hồi

en: Facebook (alt) Icon
vi_VN: Biểu tượng Facebook (thay thế)

en: Facebook Icon
vi_VN: Biểu tượng Facebook

en: External Icon
vi_VN: Biểu tượng bên ngoài

en: Email (alt) Icon
vi_VN: Biểu tượng Email (thay thế)

en: Email Icon
vi_VN: Biểu tượng Email

en: Video Icon
vi_VN: Biểu tượng video

en: Unlink Icon
vi_VN: Biểu tượng hủy liên kết

en: Underline Icon
vi_VN: Biểu tượng gạch dưới

en: Text Color Icon
vi_VN: Biểu tượng màu văn bản

en: Table Icon
vi_VN: Biểu tượng bảng

en: Strikethrough Icon
vi_VN: Biểu tượng gạch ngang

en: Spellcheck Icon
vi_VN: Biểu tượng kiểm tra chính tả

en: Remove Formatting Icon
vi_VN: Biểu tượng gỡ bỏ định dạng

en: Quote Icon
vi_VN: Biểu tượng trích dẫn

en: Paste Word Icon
vi_VN: Biểu tượng dán từ word

en: Paste Text Icon
vi_VN: Biểu tượng dán văn bản

en: Paragraph Icon
vi_VN: Biểu tượng đoạn văn

en: Outdent Icon
vi_VN: Biểu tượng thụt lề trái

en: Kitchen Sink Icon
vi_VN: Biểu tượng bồn rửa chén

en: Justify Icon
vi_VN: Biểu tượng căn chỉnh đều

en: Italic Icon
vi_VN: Biểu tượng in nghiêng

en: Insert More Icon
vi_VN: Chèn thêm biểu tượng

en: Indent Icon
vi_VN: Biểu tượng thụt lề

en: Help Icon
vi_VN: Biểu tượng trợ giúp

en: Expand Icon
vi_VN: Mở rộng biểu tượng

en: Contract Icon
vi_VN: Biểu tượng hợp đồng

en: Code Icon
vi_VN: Biểu tượng mã Code

en: Break Icon
vi_VN: Biểu tượng nghỉ

en: Bold Icon
vi_VN: Biểu tượng đậm

en: Edit Icon
vi_VN: Biểu tượng sửa

en: Download Icon
vi_VN: Biểu tượng tải về

en: Dismiss Icon
vi_VN: Biểu tượng loại bỏ

en: Desktop Icon
vi_VN: Biểu tượng màn hình chính

en: Dashboard Icon
vi_VN: Biểu tượng bảng điều khiển

en: Cloud Icon
vi_VN: Biểu tượng đám mây

en: Clock Icon
vi_VN: Biểu tượng đồng hồ

en: Clipboard Icon
vi_VN: Biểu tượng bảng ghi nhớ

en: Chart Pie Icon
vi_VN: Biểu tượng biểu đồ tròn

en: Chart Line Icon
vi_VN: Biểu tượng đường biểu đồ

en: Chart Bar Icon
vi_VN: Biểu tượng biểu đồ cột

en: Chart Area Icon
vi_VN: Biểu tượng khu vực biểu đồ

en: Category Icon
vi_VN: Biểu tượng danh mục

en: Cart Icon
vi_VN: Biểu tượng giỏ hàng

en: Carrot Icon
vi_VN: Biểu tượng cà rốt

en: Camera Icon
vi_VN: Biểu tượng máy ảnh

en: Calendar (alt) Icon
vi_VN: Biểu tượng lịch (thay thế)

en: Calendar Icon
vi_VN: Biểu tượng Lịch

en: Businesswoman Icon
vi_VN: Biểu tượng nữ doanh nhân

en: Building Icon
vi_VN: Biểu tượng tòa nhà

en: Book Icon
vi_VN: Biểu tượng sách

en: Backup Icon
vi_VN: Biểu tượng sao lưu

en: Awards Icon
vi_VN: Biểu tượng giải thưởng

en: Art Icon
vi_VN: Biểu tượng nghệ thuật

en: Arrow Up Icon
vi_VN: Biểu tượng mũi tên Lên

en: Arrow Right Icon
vi_VN: Biểu tượng mũi tên phải

en: Arrow Left Icon
vi_VN: Biểu tượng mũi tên trái

en: Arrow Down Icon
vi_VN: Biểu tượng mũi tên xuống

en: Archive Icon
vi_VN: Biểu tượng lưu trữ

en: Analytics Icon
vi_VN: Biểu tượng phân tích

en: Align Right Icon
vi_VN: Biểu tượng căn phải

en: Align None Icon
vi_VN: Biểu tượng Căn chỉnh không

en: Align Left Icon
vi_VN: Biểu tượng căn trái

en: Align Center Icon
vi_VN: Biểu tượng căn giữa

en: Album Icon
vi_VN: Biểu tượng Album

en: Users Icon
vi_VN: Biểu tượng người dùng

en: Tools Icon
vi_VN: Biểu tượng công cụ

en: Site Icon
vi_VN: Biểu tượng trang web

en: Settings Icon
vi_VN: Biểu tượng cài đặt

en: Post Icon
vi_VN: Biểu tượng bài viết

en: Plugins Icon
vi_VN: Biểu tượng Plugin

en: Page Icon
vi_VN: Biểu tượng trang

en: Network Icon
vi_VN: Biểu tượng mạng

en: Multisite Icon
vi_VN: Biểu tượng nhiều trang web

en: Media Icon
vi_VN: Biểu tượng media

en: Links Icon
vi_VN: Biểu tượng liên kết

en: Home Icon
vi_VN: Biểu tượng trang chủ

en: Customizer Icon
vi_VN: Biểu tượng công cụ tùy chỉnh

en: Comments Icon
vi_VN: Biểu tượng bình luận

en: Collapse Icon
vi_VN: Biểu tượng thu gọn

en: Appearance Icon
vi_VN: Biểu tượng giao diện

en: Generic Icon
vi_VN: Biểu tượng chung

en: Icon picker requires a value.
vi_VN: Bộ chọn biểu tượng yêu cầu một giá trị.

en: Icon picker requires an icon type.
vi_VN: Bộ chọn biểu tượng yêu cầu loại biểu tượng.

en: The available icons matching your search query have been updated in the icon picker below.
vi_VN: Các biểu tượng có sẵn phù hợp với truy vấn tìm kiếm của bạn đã được cập nhật trong bộ chọn biểu tượng bên dưới.

en: No results found for that search term
vi_VN: Không tìm thấy kết quả cho thời gian tìm kiếm đó

en: String
vi_VN: Chuỗi

note: translators: %s - link to documentation
en: Specify the return format for the icon. %s
vi_VN: Chọn định dạng trở lại cho biểu tượng. %s

en: Select where content editors can choose the icon from.
vi_VN: Chọn nơi các trình chỉnh sửa nội dung có thể chọn biểu tượng từ.

en: The URL to the icon you'd like to use, or svg as Data URI
vi_VN: URL cho biểu tượng bạn muốn sử dụng, hoặc Svg như dữ liệu Uri

en: Browse Media Library
vi_VN: Duyệt thư viện Media

en: The currently selected image preview
vi_VN: Xem trước hình ảnh hiện đang được chọn

en: Click to change the icon in the Media Library
vi_VN: Click để thay đổi biểu tượng trong thư viện Media

en: Search icons...
vi_VN: Biểu tượng tìm kiếm...

en: Media Library
vi_VN: Thư viện media

en: An interactive UI for selecting an icon. Select from Dashicons, the media library, or a standalone URL input.
vi_VN: Một UI tương tác để chọn một biểu tượng. Chọn từ Dashicons, thư viện phương tiện Media, hoặc nhập URL độc lập.

en: Icon Picker
vi_VN: Bộ chọn biểu tượng

en: JSON Load Paths
vi_VN: Json tải đường

en: JSON Save Paths
vi_VN: Đường dẫn lưu JSON

en: Registered ACF Forms
vi_VN: Các mẫu ACF đăng ký

en: Shortcode Enabled
vi_VN: Shortcode được kích hoạt

en: Field Settings Tabs Enabled
vi_VN: Bảng cài đặt trường được bật

en: Field Type Modal Enabled
vi_VN: Chất loại hộp cửa sổ được kích hoạt

en: Admin UI Enabled
vi_VN: Giao diện quản trị đã bật

en: Block Preloading Enabled
vi_VN: Tải trước khối đã bật

en: Blocks Per ACF Block Version
vi_VN: Các khối theo phiên bản khối ACF

en: Blocks Per API Version
vi_VN: Khóa theo phiên bản API

en: Registered ACF Blocks
vi_VN: Các khối ACF đã đăng ký

en: Light
vi_VN: Sáng

en: Standard
vi_VN: Tiêu chuẩn

en: REST API Format
vi_VN: Khởi động API

en: Registered Options Pages (PHP)
vi_VN: Trang cài đặt đăng ký (PHP)

en: Registered Options Pages (JSON)
vi_VN: Trang cài đặt đăng ký (JSON)

en: Registered Options Pages (UI)
vi_VN: Trang cài đặt đăng ký (UI)

en: Options Pages UI Enabled
vi_VN: Giao diện trang cài đặt đã bật

en: Registered Taxonomies (JSON)
vi_VN: Phân loại đã đăng ký (JSON)

en: Registered Taxonomies (UI)
vi_VN: Phân loại đã đăng ký (UI)

en: Registered Post Types (JSON)
vi_VN: Loại nội dung đã đăng ký (JSON)

en: Registered Post Types (UI)
vi_VN: Loại nội dung đã đăng ký (UI)

en: Post Types and Taxonomies Enabled
vi_VN: Loại nội dung và phân loại đã được bật

en: Number of Third Party Fields by Field Type
vi_VN: Số trường bên thứ ba theo loại trường

en: Number of Fields by Field Type
vi_VN: Số trường theo loại trường

en: Field Groups Enabled for GraphQL
vi_VN: Nhóm trường đã được kích hoạt cho GraphQL

en: Field Groups Enabled for REST API
vi_VN: Nhóm trường đã được kích hoạt cho REST API

en: Registered Field Groups (JSON)
vi_VN: Nhóm trường đã đăng ký (JSON)

en: Registered Field Groups (PHP)
vi_VN: Nhóm trường đã đăng ký (PHP)

en: Registered Field Groups (UI)
vi_VN: Nhóm trường đã đăng ký (UI)

en: Active Plugins
vi_VN: Plugin hoạt động

en: Parent Theme
vi_VN: Giao diện cha

en: Active Theme
vi_VN: Giao diện hoạt động

en: Is Multisite
vi_VN: Là nhiều trang

en: MySQL Version
vi_VN: Phiên bản MySQL

en: WordPress Version
vi_VN: Phiên bản WordPress

en: Subscription Expiry Date
vi_VN: Đăng ký ngày hết hạn

en: License Status
vi_VN: Trạng thái bản quyền

en: License Type
vi_VN: Loại bản quyền

en: Licensed URL
vi_VN: URL được cấp phép

en: License Activated
vi_VN: Bản quyền được kích hoạt

en: Free
vi_VN: Miễn phí

en: Plugin Type
vi_VN: Plugin loại

en: Plugin Version
vi_VN: Phiên bản plugin

en: This section contains debug information about your ACF configuration which can be useful to provide to support.
vi_VN: Phần này chứa thông tin gỡ lỗi về cấu hình ACF của bạn, có thể hữu ích để cung cấp cho bộ phận hỗ trợ.

en: An ACF Block on this page requires attention before you can save.
vi_VN: Một khối ACF trên trang này cần được chú ý trước khi bạn có thể lưu.

note: translators: %s - The clear log button opening HTML tag. %s - The closing HTML tag.
en: This data is logged as we detect values that have been changed during output. %1$sClear log and dismiss%2$s after escaping the values in your code. The notice will reappear if we detect changed values again.
vi_VN: Dữ liệu này được ghi lại khi chúng tôi phát hiện các giá trị đã bị thay đổi trong quá trình xuất. %1$sXóa nhật ký và đóng thông báo%2$s sau khi bạn đã thoát các giá trị trong mã của mình. Thông báo sẽ xuất hiện lại nếu chúng tôi phát hiện các giá trị bị thay đổi lần nữa.

en: Dismiss permanently
vi_VN: Xóa vĩnh viễn

en: Instructions for content editors. Shown when submitting data.
vi_VN: Hướng dẫn dành cho người trình chỉnh sửa nội dung. Hiển thị khi gửi dữ liệu.

en: Has no term selected
vi_VN: Không có thời hạn được chọn

en: Has any term selected
vi_VN: Có bất kỳ mục phân loại nào được chọn

en: Terms do not contain
vi_VN: Các mục phân loại không chứa

en: Terms contain
vi_VN: Mục phân loại chứa

en: Term is not equal to
vi_VN: Thời gian không tương đương với

en: Term is equal to
vi_VN: Thời gian tương đương với

en: Has no user selected
vi_VN: Không có người dùng được chọn

en: Has any user selected
vi_VN: Có người dùng đã chọn

en: Users do not contain
vi_VN: Người dùng không chứa

en: Users contain
vi_VN: Người dùng có chứa

en: User is not equal to
vi_VN: Người dùng không bình đẳng với

en: User is equal to
vi_VN: Người dùng cũng giống như

en: Has no page selected
vi_VN: Không có trang được chọn

en: Has any page selected
vi_VN: Có bất kỳ trang nào được chọn

en: Pages do not contain
vi_VN: Các trang không chứa

en: Pages contain
vi_VN: Các trang chứa

en: Page is not equal to
vi_VN: Trang không tương đương với

en: Page is equal to
vi_VN: Trang này tương đương với

en: Has no relationship selected
vi_VN: Không có mối quan hệ được chọn

en: Has any relationship selected
vi_VN: Có bất kỳ mối quan hệ nào được chọn

en: Has no post selected
vi_VN: Không có bài viết được chọn

en: Has any post selected
vi_VN: Có bất kỳ bài viết nào được chọn

en: Posts do not contain
vi_VN: Các bài viết không chứa

en: Posts contain
vi_VN: Bài viết chứa

en: Post is not equal to
vi_VN: Bài viết không bằng với

en: Post is equal to
vi_VN: Bài viết tương đương với

en: Relationships do not contain
vi_VN: Mối quan hệ không chứa

en: Relationships contain
vi_VN: Mối quan hệ bao gồm

en: Relationship is not equal to
vi_VN: Mối quan hệ không tương đương với

en: Relationship is equal to
vi_VN: Mối quan hệ tương đương với

[ctx: The core ACF block binding source name for fields on the current page]
en: ACF Fields
vi_VN: Các trường ACF

en: ACF PRO Feature
vi_VN: Tính năng ACF PRO

en: Renew PRO to Unlock
vi_VN: Gia hạn PRO để mở khóa

en: Renew PRO License
vi_VN: Gia hạn giấy phép PRO

en: PRO fields cannot be edited without an active license.
vi_VN: Không thể chỉnh sửa các trường PRO mà không có giấy phép hoạt động.

en: Please activate your ACF PRO license to edit field groups assigned to an ACF Block.
vi_VN: Vui lòng kích hoạt giấy phép ACF PRO của bạn để chỉnh sửa các nhóm trường được gán cho một Khối ACF.

en: Please activate your ACF PRO license to edit this options page.
vi_VN: Vui lòng kích hoạt giấy phép ACF PRO của bạn để chỉnh sửa Trang cài đặt này.

en: Returning escaped HTML values is only possible when format_value is also true. The field values have not been returned for security.
vi_VN: Chỉ có thể trả lại các giá trị HTML đã thoát khi format_value cũng là đúng. Các giá trị trường chưa được trả lại vì lý do bảo mật.

en: Returning an escaped HTML value is only possible when format_value is also true. The field value has not been returned for security.
vi_VN: Chỉ có thể trả lại một giá trị HTML đã thoát khi format_value cũng là đúng. Giá trị trường chưa được trả lại vì lý do bảo mật.

note: translators: %1$s - name of the ACF plugin. %2$s - Link to documentation.
en: %1$s ACF now automatically escapes unsafe HTML when rendered by <code>the_field</code> or the ACF shortcode. We've detected the output of some of your fields has been modified by this change, but this may not be a breaking change. %2$s.
vi_VN: %1$s ACF giờ đây tự động thoát HTML không an toàn khi được hiển thị bởi <code>the_field</code> hoặc mã ngắn ACF. Chúng tôi đã phát hiện đầu ra của một số trường của bạn đã được sửa đổi bởi thay đổi này, nhưng đây có thể không phải là một thay đổi đột ngột. %2$s.

en: Please contact your site administrator or developer for more details.
vi_VN: Vui lòng liên hệ với quản trị viên hoặc nhà phát triển trang web của bạn để biết thêm chi tiết.

en: Learn&nbsp;more
vi_VN: Tìm hiểu thêm

en: Hide&nbsp;details
vi_VN: Ẩn&nbsp;chi tiết

en: Show&nbsp;details
vi_VN: Hiển thị&nbsp;chi tiết

note: translators: %1$s - The selector used  %2$s The field name  3%$s The parent function name
en: %1$s (%2$s) - rendered via %3$s
vi_VN: %1$s (%2$s) - được hiển thị qua %3$s

en: Renew ACF PRO License
vi_VN: Gia hạn bản quyền ACF PRO

en: Renew License
vi_VN: Gia hạn bản quyền

en: Manage License
vi_VN: Quản lý bản quyền

en: 'High' position not supported in the Block Editor
vi_VN: 'Vị trí cao' không được hỗ trợ trong Trình chỉnh sửa Khối

en: Upgrade to ACF PRO
vi_VN: Nâng cấp lên ACF PRO

note: translators: %s URL to ACF options pages documentation
en: ACF <a href="%s" target="_blank">options pages</a> are custom admin pages for managing global settings via fields. You can create multiple pages and sub-pages.
vi_VN: Trang cài đặt ACF <a href="%s" target="_blank"></a> là các trang quản trị tùy chỉnh để quản lý cài đặt toàn cầu thông qua các trường. Bạn có thể tạo nhiều trang và trang con.

en: Add Options Page
vi_VN: Thêm trang cài đặt

en: In the editor used as the placeholder of the title.
vi_VN: Trong trình chỉnh sửa được sử dụng như là văn bản gọi ý của tiêu đề.

en: Title Placeholder
vi_VN: Văn bản gợi ý cho tiêu đề

en: 4 Months Free
vi_VN: Miễn phí 4 tháng

note: translators: %s - A singular label for a post type or taxonomy.
en: (Duplicated from %s)
vi_VN: (Đã sao chép từ %s)

en: Select Options Pages
vi_VN: Chọn trang cài đặt

en: Duplicate taxonomy
vi_VN: Sao chép phân loại

en: Create taxonomy
vi_VN: Tạo phân loại

en: Duplicate post type
vi_VN: Sao chép loại nội dung

en: Create post type
vi_VN: Tạo loại nội dung

en: Link field groups
vi_VN: Liên kết nhóm trường

en: Add fields
vi_VN: Thêm trường

en: This Field
vi_VN: Trường này

en: Feedback
vi_VN: Phản hồi

en: Support
vi_VN: Hỗ trợ

note: translators: This text is prepended by a link to ACF's website, and appended by a link to WP Engine's website.
en: is developed and maintained by
vi_VN: được phát triển và duy trì bởi

note: translators: %s - either "post type" or "taxonomy"
en: Add this %s to the location rules of the selected field groups.
vi_VN: Thêm %s này vào quy tắc vị trí của các nhóm trường đã chọn.

note: translators: %s the URL to ACF's bidirectional relationship documentation
en: Enabling the bidirectional setting allows you to update a value in the target fields for each value selected for this field, adding or removing the Post ID, Taxonomy ID or User ID of the item being updated. For more information, please read the <a href="%s" target="_blank">documentation</a>.
vi_VN: Kích hoạt cài đặt hai chiều cho phép bạn cập nhật một giá trị trong các trường mục tiêu cho mỗi giá trị được chọn cho trường này, thêm hoặc xóa ID bài viết, ID phân loại hoặc ID người dùng của mục đang được cập nhật. Để biết thêm thông tin, vui lòng đọc <a href="%s" target="_blank">tài liệu</a>.

en: Select field(s) to store the reference back to the item being updated. You may select this field. Target fields must be compatible with where this field is being displayed. For example, if this field is displayed on a Taxonomy, your target field should be of type Taxonomy
vi_VN: Chọn trường để lưu trữ tham chiếu trở lại mục đang được cập nhật. Bạn có thể chọn trường này. Các trường mục tiêu phải tương thích với nơi trường này được hiển thị. Ví dụ, nếu trường này được hiển thị trên một Phân loại, trường mục tiêu của bạn nên là loại Phân loại

en: Target Field
vi_VN: Trường mục tiêu

en: Update a field on the selected values, referencing back to this ID
vi_VN: Cập nhật một trường trên các giá trị đã chọn, tham chiếu trở lại ID này

en: Bidirectional
vi_VN: Hai chiều

note: translators: %s A field type name, such as "Relationship"
en: %s Field
vi_VN: Trường %s

en: Select Multiple
vi_VN: Chọn nhiều

en: WP Engine logo
vi_VN: Logo WP Engine

en: Lower case letters, underscores and dashes only, Max 32 characters.
vi_VN: Chỉ sử dụng chữ cái thường, dấu gạch dưới và dấu gạch ngang, tối đa 32 ký tự.

en: The capability name for assigning terms of this taxonomy.
vi_VN: Tên khả năng để gán các mục phân loại của phân loại này.

en: Assign Terms Capability
vi_VN: Khả năng gán mục phân loại

en: The capability name for deleting terms of this taxonomy.
vi_VN: Tên khả năng để xóa các mục phân loại của phân loại này.

en: Delete Terms Capability
vi_VN: Khả năng xóa mục phân loại

en: The capability name for editing terms of this taxonomy.
vi_VN: Tên khả năng để chỉnh sửa các mục phân loại của phân loại này.

en: Edit Terms Capability
vi_VN: Khả năng chỉnh sửa mục phân loại

en: The capability name for managing terms of this taxonomy.
vi_VN: Tên khả năng để quản lý các mục phân loại của phân loại này.

en: Manage Terms Capability
vi_VN: Khả năng quản lý mục phân loại

en: Sets whether posts should be excluded from search results and taxonomy archive pages.
vi_VN: Đặt xem các bài viết có nên được loại khỏi kết quả tìm kiếm và trang lưu trữ phân loại hay không.

en: More Tools from WP Engine
vi_VN: Thêm công cụ từ WP Engine

note: translators: %s - WP Engine logo
en: Built for those that build with WordPress, by the team at %s
vi_VN: Được tạo cho những người xây dựng với WordPress, bởi đội ngũ %s

en: View Pricing & Upgrade
vi_VN: Xem giá & Nâng cấp

en: Learn More
vi_VN: Tìm hiểu thêm

en: Speed up your workflow and develop better websites with features like ACF Blocks and Options Pages, and sophisticated field types like Repeater, Flexible Content, Clone, and Gallery.
vi_VN: Tăng tốc độ công việc và phát triển các trang web tốt hơn với các tính năng như Khối ACF và Trang cài đặt, và Các loại trường phức tạp như Lặp lại, Nội dung linh hoạt, Tạo bản sao và Album ảnh.

en: Unlock Advanced Features and Build Even More with ACF PRO
vi_VN: Mở khóa các tính năng nâng cao và xây dựng thêm nhiều hơn với ACF PRO

note: translators: %s - singular label of post type/taxonomy, i.e. "Movie"/"Genre"
en: %s fields
vi_VN: Các trường %s

en: No terms
vi_VN: Không có mục phân loại

en: No post types
vi_VN: Không có loại nội dung

en: No posts
vi_VN: Không có bài viết

en: No taxonomies
vi_VN: Không có phân loại

en: No field groups
vi_VN: Không có nhóm trường

en: No fields
vi_VN: Không có trường

en: No description
vi_VN: Không có mô tả

en: Any post status
vi_VN: Bất kỳ trạng thái bài viết nào

en: This taxonomy key is already in use by another taxonomy registered outside of ACF and cannot be used.
vi_VN: Khóa phân loại này đã được sử dụng bởi một phân loại khác đã đăng ký bên ngoài ACF và không thể sử dụng.

en: This taxonomy key is already in use by another taxonomy in ACF and cannot be used.
vi_VN: Khóa phân loại này đã được sử dụng bởi một phân loại khác trong ACF và không thể sử dụng.

en: The taxonomy key must only contain lower case alphanumeric characters, underscores or dashes.
vi_VN: Khóa phân loại chỉ được chứa các ký tự chữ và số viết thường, dấu gạch dưới hoặc dấu gạch ngang.

en: The taxonomy key must be under 32 characters.
vi_VN: Khóa phân loại phải dưới 32 ký tự.

en: No Taxonomies found in Trash
vi_VN: Không tìm thấy phân loại nào trong thùng rác

en: No Taxonomies found
vi_VN: Không tìm thấy phân loại

en: Search Taxonomies
vi_VN: Tìm kiếm phân loại

en: View Taxonomy
vi_VN: Xem phân loại

en: New Taxonomy
vi_VN: Phân loại mới

en: Edit Taxonomy
vi_VN: Chỉnh sửa phân loại

en: Add New Taxonomy
vi_VN: Thêm phân loại mới

en: No Post Types found in Trash
vi_VN: Không tìm thấy loại nội dung trong thùng rác

en: No Post Types found
vi_VN: Không tìm thấy loại nội dung

en: Search Post Types
vi_VN: Tìm kiếm loại nội dung

en: View Post Type
vi_VN: Xem loại nội dung

en: New Post Type
vi_VN: Loại nội dung mới

en: Edit Post Type
vi_VN: Chỉnh sửa loại nội dung

en: Add New Post Type
vi_VN: Thêm loại nội dung mới

en: This post type key is already in use by another post type registered outside of ACF and cannot be used.
vi_VN: Khóa loại nội dung này đã được sử dụng bởi một loại nội dung khác đã được đăng ký bên ngoài ACF và không thể sử dụng.

en: This post type key is already in use by another post type in ACF and cannot be used.
vi_VN: Khóa loại nội dung này đã được sử dụng bởi một loại nội dung khác trong ACF và không thể sử dụng.

note: translators: %s a link to WordPress.org's Reserved Terms page
en: This field must not be a WordPress <a href="%s" target="_blank">reserved term</a>.
vi_VN: Trường này không được là một <a href="%s" target="_blank">mục phân loại dành riêng</a> của WordPress.

en: The post type key must only contain lower case alphanumeric characters, underscores or dashes.
vi_VN: Khóa loại nội dung chỉ được chứa các ký tự chữ và số viết thường, dấu gạch dưới hoặc dấu gạch ngang.

en: The post type key must be under 20 characters.
vi_VN: Khóa loại nội dung phải dưới 20 ký tự.

en: We do not recommend using this field in ACF Blocks.
vi_VN: Chúng tôi không khuyến nghị sử dụng trường này trong ACF Blocks.

en: Displays the WordPress WYSIWYG editor as seen in Posts and Pages allowing for a rich text-editing experience that also allows for multimedia content.
vi_VN: Hiển thị trình soạn thảo WYSIWYG của WordPress như được thấy trong Bài viết và Trang cho phép trải nghiệm chỉnh sửa văn bản phong phú cũng như cho phép nội dung đa phương tiện.

en: WYSIWYG Editor
vi_VN: Trình soạn thảo trực quan

en: Allows the selection of one or more users which can be used to create relationships between data objects.
vi_VN: Cho phép chọn một hoặc nhiều người dùng có thể được sử dụng để tạo mối quan hệ giữa các đối tượng dữ liệu.

en: A text input specifically designed for storing web addresses.
vi_VN: Một đầu vào văn bản được thiết kế đặc biệt để lưu trữ địa chỉ web.

en: A toggle that allows you to pick a value of 1 or 0 (on or off, true or false, etc). Can be presented as a stylized switch or checkbox.
vi_VN: Một công tắc cho phép bạn chọn một giá trị 1 hoặc 0 (bật hoặc tắt, đúng hoặc sai, v.v.). Có thể được trình bày dưới dạng một công tắc hoặc hộp kiểm có kiểu.

en: An interactive UI for picking a time. The time format can be customized using the field settings.
vi_VN: Giao diện người dùng tương tác để chọn thời gian. Định dạng thời gian có thể được tùy chỉnh bằng cách sử dụng cài đặt trường.

en: A basic textarea input for storing paragraphs of text.
vi_VN: Một ô nhập liệu dạng văn bản cơ bản để lưu trữ các đoạn văn bản.

en: A basic text input, useful for storing single string values.
vi_VN: Một đầu vào văn bản cơ bản, hữu ích để lưu trữ các giá trị chuỗi đơn.

en: Allows the selection of one or more taxonomy terms based on the criteria and options specified in the fields settings.
vi_VN: Cho phép chọn một hoặc nhiều mục phân loại phân loại dựa trên tiêu chí và tùy chọn được chỉ định trong cài đặt trường.

en: Allows you to group fields into tabbed sections in the edit screen. Useful for keeping fields organized and structured.
vi_VN: Cho phép bạn nhóm các trường vào các phần có tab trong màn hình chỉnh sửa. Hữu ích để giữ cho các trường được tổ chức và có cấu trúc.

en: A dropdown list with a selection of choices that you specify.
vi_VN: Một danh sách thả xuống với một lựa chọn các lựa chọn mà bạn chỉ định.

en: A dual-column interface to select one or more posts, pages, or custom post type items to create a relationship with the item that you're currently editing. Includes options to search and filter.
vi_VN: Giao diện hai cột để chọn một hoặc nhiều bài viết, trang hoặc mục loại nội dung tùy chỉnh để tạo mối quan hệ với mục bạn đang chỉnh sửa. Bao gồm các tùy chọn để tìm kiếm và lọc.

en: An input for selecting a numerical value within a specified range using a range slider element.
vi_VN: Một đầu vào để chọn một giá trị số trong một phạm vi đã chỉ định bằng cách sử dụng một phần tử thanh trượt phạm vi.

en: A group of radio button inputs that allows the user to make a single selection from values that you specify.
vi_VN: Một nhóm các đầu vào nút radio cho phép người dùng thực hiện một lựa chọn duy nhất từ các giá trị mà bạn chỉ định.

en: An interactive and customizable UI for picking one or many posts, pages or post type items with the option to search.
vi_VN: Giao diện người dùng tương tác và tùy chỉnh để chọn một hoặc nhiều bài viết, trang hoặc mục loại nội dung với tùy chọn tìm kiếm.

en: An input for providing a password using a masked field.
vi_VN: Một đầu vào để cung cấp mật khẩu bằng cách sử dụng một trường đã được che.

en: Filter by Post Status
vi_VN: Lọc theo Trạng thái Bài viết

en: An interactive dropdown to select one or more posts, pages, custom post type items or archive URLs, with the option to search.
vi_VN: Một danh sách thả xuống tương tác để chọn một hoặc nhiều bài viết, trang, mục loại nội dung tùy chỉnh hoặc URL lưu trữ, với tùy chọn tìm kiếm.

en: An interactive component for embedding videos, images, tweets, audio and other content by making use of the native WordPress oEmbed functionality.
vi_VN: Một thành phần tương tác để nhúng video, hình ảnh, tweet, âm thanh và nội dung khác bằng cách sử dụng chức năng oEmbed gốc của WordPress.

en: An input limited to numerical values.
vi_VN: Một đầu vào giới hạn cho các giá trị số.

en: Used to display a message to editors alongside other fields. Useful for providing additional context or instructions around your fields.
vi_VN: Được sử dụng để hiển thị một thông điệp cho các trình chỉnh sửa cùng với các trường khác. Hữu ích để cung cấp ngữ cảnh hoặc hướng dẫn bổ sung xung quanh các trường của bạn.

en: Allows you to specify a link and its properties such as title and target using the WordPress native link picker.
vi_VN: Cho phép bạn chỉ định một liên kết và các thuộc tính của nó như tiêu đề và mục tiêu bằng cách sử dụng công cụ chọn liên kết gốc của WordPress.

en: Uses the native WordPress media picker to upload, or choose images.
vi_VN: Sử dụng công cụ chọn phương tiện gốc của WordPress để tải lên hoặc chọn hình ảnh.

en: Provides a way to structure fields into groups to better organize the data and the edit screen.
vi_VN: Cung cấp một cách để cấu trúc các trường thành các nhóm để tổ chức dữ liệu và màn hình chỉnh sửa tốt hơn.

en: An interactive UI for selecting a location using Google Maps. Requires a Google Maps API key and additional configuration to display correctly.
vi_VN: Giao diện người dùng tương tác để chọn một vị trí bằng cách sử dụng Google Maps. Yêu cầu một khóa API Google Maps và cấu hình bổ sung để hiển thị chính xác.

en: Uses the native WordPress media picker to upload, or choose files.
vi_VN: Sử dụng công cụ chọn phương tiện gốc của WordPress để tải lên hoặc chọn tệp.

en: A text input specifically designed for storing email addresses.
vi_VN: Một đầu vào văn bản được thiết kế đặc biệt để lưu trữ địa chỉ email.

en: An interactive UI for picking a date and time. The date return format can be customized using the field settings.
vi_VN: Giao diện người dùng tương tác để chọn ngày và giờ. Định dạng trả về ngày có thể được tùy chỉnh bằng cách sử dụng cài đặt trường.

en: An interactive UI for picking a date. The date return format can be customized using the field settings.
vi_VN: Giao diện người dùng tương tác để chọn ngày. Định dạng trả về ngày có thể được tùy chỉnh bằng cách sử dụng cài đặt trường.

en: An interactive UI for selecting a color, or specifying a Hex value.
vi_VN: Giao diện người dùng tương tác để chọn màu hoặc chỉ định giá trị Hex.

en: A group of checkbox inputs that allow the user to select one, or multiple values that you specify.
vi_VN: Một nhóm các đầu vào hộp kiểm cho phép người dùng chọn một hoặc nhiều giá trị mà bạn chỉ định.

en: A group of buttons with values that you specify, users can choose one option from the values provided.
vi_VN: Một nhóm các nút với các giá trị mà bạn chỉ định, người dùng có thể chọn một tùy chọn từ các giá trị được cung cấp.

en: Allows you to group and organize custom fields into collapsable panels that are shown while editing content. Useful for keeping large datasets tidy.
vi_VN: Cho phép bạn nhóm và tổ chức các trường tùy chỉnh vào các bảng có thể thu gọn được hiển thị trong khi chỉnh sửa nội dung. Hữu ích để giữ cho các tập dữ liệu lớn gọn gàng.

en: This provides a solution for repeating content such as slides, team members, and call-to-action tiles, by acting as a parent to a set of subfields which can be repeated again and again.
vi_VN: Điều này cung cấp một giải pháp để lặp lại nội dung như slide, thành viên nhóm và ô kêu gọi hành động, bằng cách hoạt động như một cha cho một tập hợp các trường con có thể được lặp lại đi lặp lại.

en: This provides an interactive interface for managing a collection of attachments. Most settings are similar to the Image field type. Additional settings allow you to specify where new attachments are added in the gallery and the minimum/maximum number of attachments allowed.
vi_VN: Điều này cung cấp một giao diện tương tác để quản lý một bộ sưu tập các tệp đính kèm. Hầu hết các cài đặt tương tự như loại trường Hình ảnh. Cài đặt bổ sung cho phép bạn chỉ định nơi thêm tệp đính kèm mới trong thư viện và số lượng tệp đính kèm tối thiểu / tối đa được cho phép.

en: This provides a simple, structured, layout-based editor. The Flexible Content field allows you to define, create and manage content with total control by using layouts and subfields to design the available blocks.
vi_VN: Điều này cung cấp một trình soạn thảo dựa trên bố cục, có cấu trúc, đơn giản. Trường nội dung linh hoạt cho phép bạn định nghĩa, tạo và quản lý nội dung với quyền kiểm soát tuyệt đối bằng cách sử dụng bố cục và trường con để thiết kế các khối có sẵn.

en: This allows you to select and display existing fields. It does not duplicate any fields in the database, but loads and displays the selected fields at run-time. The Clone field can either replace itself with the selected fields or display the selected fields as a group of subfields.
vi_VN: Điều này cho phép bạn chọn và hiển thị các trường hiện có. Nó không sao chép bất kỳ trường nào trong cơ sở dữ liệu, nhưng tải và hiển thị các trường đã chọn tại thời gian chạy. Trường Clone có thể thay thế chính nó bằng các trường đã chọn hoặc hiển thị các trường đã chọn dưới dạng một nhóm trường con.

[ctx: noun]
en: Clone
vi_VN: Sao chép

en: Advanced
vi_VN: Nâng cao

en: JSON (newer)
vi_VN: JSON (mới hơn)

en: Original
vi_VN: Gốc

en: Invalid post ID.
vi_VN: ID bài viết không hợp lệ.

en: Invalid post type selected for review.
vi_VN: Loại nội dung được chọn để xem xét không hợp lệ.

en: More
vi_VN: Xem thêm

en: Tutorial
vi_VN: Hướng dẫn

en: Select Field
vi_VN: Chọn trường

note: translators: %s: A link to the popular fields used in ACF
en: Try a different search term or browse %s
vi_VN: Thử một từ khóa tìm kiếm khác hoặc duyệt %s

en: Popular fields
vi_VN: Các trường phổ biến

note: translators: %s: The invalid search term
en: No search results for '%s'
vi_VN: Không có kết quả tìm kiếm cho '%s'

en: Search fields...
vi_VN: Tìm kiếm trường...

en: Select Field Type
vi_VN: Chọn loại trường

en: Popular
vi_VN: Phổ biến

en: Add Taxonomy
vi_VN: Thêm phân loại

en: Create custom taxonomies to classify post type content
vi_VN: Tạo phân loại tùy chỉnh để phân loại nội dung loại nội dung

en: Add Your First Taxonomy
vi_VN: Thêm phân loại đầu tiên của bạn

en: Hierarchical taxonomies can have descendants (like categories).
vi_VN: Phân loại theo hệ thống có thể có các mục con (như các danh mục).

en: Makes a taxonomy visible on the frontend and in the admin dashboard.
vi_VN: Hiển thị phân loại trên giao diện người dùng và trên bảng điều khiển quản trị.

en: One or many post types that can be classified with this taxonomy.
vi_VN: Một hoặc nhiều loại nội dung có thể được phân loại bằng phân loại này.

note: translators: example taxonomy
en: genre
vi_VN: thể loại

note: translators: example taxonomy
en: Genre
vi_VN: Thể loại

note: translators: example taxonomy
en: Genres
vi_VN: Các thể loại

en: Optional custom controller to use instead of `WP_REST_Terms_Controller `.
vi_VN: Bộ điều khiển tùy chỉnh tùy chọn để sử dụng thay vì `WP_REST_Terms_Controller `.

en: Expose this post type in the REST API.
vi_VN: Tiết lộ loại nội dung này trong REST API.

en: Customize the query variable name
vi_VN: Tùy chỉnh tên biến truy vấn

en: Terms can be accessed using the non-pretty permalink, e.g., {query_var}={term_slug}.
vi_VN: Các mục phân loại có thể được truy cập bằng cách sử dụng đường dẫn cố định không đẹp, ví dụ, {query_var}={term_slug}.

en: Parent-child terms in URLs for hierarchical taxonomies.
vi_VN: Các mục phân loại cha-con trong URL cho các phân loại theo hệ thống.

en: Customize the slug used in the URL
vi_VN: Tùy chỉnh đường dẫn cố định được sử dụng trong URL

en: Permalinks for this taxonomy are disabled.
vi_VN: Liên kết cố định cho phân loại này đã bị vô hiệu hóa.

note: translators: this string will be appended with the new permalink structure.
en: Rewrite the URL using the taxonomy key as the slug. Your permalink structure will be
vi_VN: Thay đổi URL bằng cách sử dụng khóa phân loại làm đường dẫn cố định. Cấu trúc đường dẫn cố định của bạn sẽ là

en: Taxonomy Key
vi_VN: Liên kết phân loại

en: Select the type of permalink to use for this taxonomy.
vi_VN: Chọn loại liên kết cố định để sử dụng cho phân loại này.

en: Display a column for the taxonomy on post type listing screens.
vi_VN: Hiển thị một cột cho phân loại trên màn hình liệt kê loại nội dung.

en: Show Admin Column
vi_VN: Hiển thị cột quản trị

en: Show the taxonomy in the quick/bulk edit panel.
vi_VN: Hiển thị phân loại trong bảng chỉnh sửa nhanh / hàng loạt.

en: Quick Edit
vi_VN: Chỉnh sửa nhanh

en: List the taxonomy in the Tag Cloud Widget controls.
vi_VN: Liệt kê phân loại trong các điều khiển Widget mây thẻ.

en: Tag Cloud
vi_VN: Mây thẻ

en: A PHP function name to be called for sanitizing taxonomy data saved from a meta box.
vi_VN: Tên hàm PHP sẽ được gọi để làm sạch dữ liệu phân loại được lưu từ một hộp meta.

en: Meta Box Sanitization Callback
vi_VN: Hàm Gọi lại Làm sạch Hộp Meta

en: Register Meta Box Callback
vi_VN: Đăng ký Hàm Gọi lại Hộp Meta

en: No Meta Box
vi_VN: Không có Hộp Meta

en: Custom Meta Box
vi_VN: Hộp Meta tùy chỉnh

en: Controls the meta box on the content editor screen. By default, the Categories meta box is shown for hierarchical taxonomies, and the Tags meta box is shown for non-hierarchical taxonomies.
vi_VN: Điều khiển hộp meta trên màn hình trình chỉnh sửa nội dung. Theo mặc định, hộp meta danh mục được hiển thị cho các phân loại theo hệ thống, và hộp meta Thẻ được hiển thị cho các phân loại không theo hệ thống.

en: Meta Box
vi_VN: Hộp Meta

en: Categories Meta Box
vi_VN: Hộp Meta danh mục

en: Tags Meta Box
vi_VN: Hộp Meta Thẻ

en: A link to a tag
vi_VN: Một liên kết đến một thẻ

en: Describes a navigation link block variation used in the block editor.
vi_VN: Mô tả một biến thể khối liên kết điều hướng được sử dụng trong trình chỉnh sửa khối.

note: translators: %s Singular form of taxonomy name
en: A link to a %s
vi_VN: Một liên kết đến một %s

en: Tag Link
vi_VN: Liên kết Thẻ

en: Assigns a title for navigation link block variation used in the block editor.
vi_VN: Gán một tiêu đề cho biến thể khối liên kết điều hướng được sử dụng trong trình chỉnh sửa khối.

en: ← Go to tags
vi_VN: ← Đi đến thẻ

en: Assigns the text used to link back to the main index after updating a term.
vi_VN: Gán văn bản được sử dụng để liên kết trở lại chỉ mục chính sau khi cập nhật một mục phân loại.

en: Back To Items
vi_VN: Quay lại mục

note: translators: %s Plural form of taxonomy name
en: ← Go to %s
vi_VN: ← Quay lại %s

en: Tags list
vi_VN: Danh sách thẻ

en: Assigns text to the table hidden heading.
vi_VN: Gán văn bản cho tiêu đề bảng ẩn.

en: Tags list navigation
vi_VN: Danh sách điều hướng thẻ

en: Assigns text to the table pagination hidden heading.
vi_VN: Gán văn bản cho tiêu đề ẩn của phân trang bảng.

en: Filter by category
vi_VN: Lọc theo danh mục

en: Assigns text to the filter button in the posts lists table.
vi_VN: Gán văn bản cho nút lọc trong bảng danh sách bài viết.

en: Filter By Item
vi_VN: Lọc theo mục

note: translators: %s Singular form of taxonomy name
en: Filter by %s
vi_VN: Lọc theo %s

en: The description is not prominent by default; however, some themes may show it.
vi_VN: Mô tả không nổi bật theo mặc định; tuy nhiên, một số chủ đề có thể hiển thị nó.

en: Describes the Description field on the Edit Tags screen.
vi_VN: Thông tin về trường mô tả trên màn hình chỉnh sửa thẻ.

en: Description Field Description
vi_VN: Thông tin về trường mô tả

en: Assign a parent term to create a hierarchy. The term Jazz, for example, would be the parent of Bebop and Big Band
vi_VN: Gán một mục phân loại cha để tạo ra một hệ thống phân cấp. Thuật ngữ Jazz, ví dụ, sẽ là cha của Bebop và Big Band

en: Describes the Parent field on the Edit Tags screen.
vi_VN: Mô tả trường cha trên màn hình chỉnh sửa thẻ.

en: Parent Field Description
vi_VN: Mô tả trường cha

en: The "slug" is the URL-friendly version of the name. It is usually all lower case and contains only letters, numbers, and hyphens.
vi_VN: "Đường dẫn cố định" là phiên bản thân thiện với URL của tên. Nó thường là tất cả chữ thường và chỉ chứa các chữ cái, số và dấu gạch ngang.

en: Describes the Slug field on the Edit Tags screen.
vi_VN: Mô tả trường đường dẫn cố định trên màn hình chỉnh sửa thẻ.

en: Slug Field Description
vi_VN: Mô tả trường đường dẫn cố định

en: The name is how it appears on your site
vi_VN: Tên là cách nó xuất hiện trên trang web của bạn

en: Describes the Name field on the Edit Tags screen.
vi_VN: Mô tả trường tên trên màn hình chỉnh sửa thẻ.

en: Name Field Description
vi_VN: Mô tả trường Tên

en: No tags
vi_VN: Không có thẻ

en: Assigns the text displayed in the posts and media list tables when no tags or categories are available.
vi_VN: Gán văn bản hiển thị trong bảng danh sách bài viết và phương tiện khi không có thẻ hoặc danh mục nào có sẵn.

en: No Terms
vi_VN: Không có mục phân loại

note: translators: %s Plural form of taxonomy name
en: No %s
vi_VN: Không có %s

en: No tags found
vi_VN: Không tìm thấy thẻ

en: Assigns the text displayed when clicking the 'choose from most used' text in the taxonomy meta box when no tags are available, and assigns the text used in the terms list table when there are no items for a taxonomy.
vi_VN: Gán văn bản hiển thị khi nhấp vào văn bản 'chọn từ những thẻ được sử dụng nhiều nhất' trong hộp meta phân loại khi không có thẻ nào có sẵn, và gán văn bản được sử dụng trong bảng danh sách mục phân loại khi không có mục nào cho một phân loại.

en: Not Found
vi_VN: Không tìm thấy

en: Assigns text to the Title field of the Most Used tab.
vi_VN: Gán văn bản cho trường Tiêu đề của tab Được sử dụng nhiều nhất.

en: Most Used
vi_VN: Được sử dụng nhiều nhất

en: Choose from the most used tags
vi_VN: Chọn từ những thẻ được sử dụng nhiều nhất

en: Assigns the 'choose from most used' text used in the meta box when JavaScript is disabled. Only used on non-hierarchical taxonomies.
vi_VN: Gán văn bản 'chọn từ những thẻ được sử dụng nhiều nhất' được sử dụng trong hộp meta khi JavaScript bị vô hiệu hóa. Chỉ được sử dụng trên các phân loại không phân cấp.

en: Choose From Most Used
vi_VN: Chọn từ những thẻ được sử dụng nhiều nhất

note: translators: %s Plural form of taxonomy name
en: Choose from the most used %s
vi_VN: Chọn từ những %s được sử dụng nhiều nhất

en: Add or remove tags
vi_VN: Thêm hoặc xóa thẻ

en: Assigns the add or remove items text used in the meta box when JavaScript is disabled. Only used on non-hierarchical taxonomies
vi_VN: Gán văn bản thêm hoặc xóa mục được sử dụng trong hộp meta khi JavaScript bị vô hiệu hóa. Chỉ được sử dụng trên các phân loại không phân cấp.

en: Add Or Remove Items
vi_VN: Thêm hoặc xóa mục

note: translators: %s Plural form of taxonomy name
en: Add or remove %s
vi_VN: Thêm hoặc xóa %s

en: Separate tags with commas
vi_VN: Tách các thẻ bằng dấu phẩy

en: Assigns the separate item with commas text used in the taxonomy meta box. Only used on non-hierarchical taxonomies.
vi_VN: Gán văn bản tách mục bằng dấu phẩy được sử dụng trong hộp meta phân loại. Chỉ được sử dụng trên các phân loại không phân cấp.

en: Separate Items With Commas
vi_VN: Tách các mục bằng dấu phẩy

note: translators: %s Plural form of taxonomy name
en: Separate %s with commas
vi_VN: Tách %s bằng dấu phẩy

en: Popular Tags
vi_VN: Thẻ phổ biến

en: Assigns popular items text. Only used for non-hierarchical taxonomies.
vi_VN: Gán văn bản mục phổ biến. Chỉ được sử dụng cho các phân loại không phân cấp.

en: Popular Items
vi_VN: Mục phổ biến

note: translators: %s Plural form of taxonomy name
en: Popular %s
vi_VN: %s phổ biến

en: Search Tags
vi_VN: Tìm kiếm thẻ

en: Assigns search items text.
vi_VN: Gán văn bản tìm kiếm mục.

en: Parent Category:
vi_VN: Danh mục cha:

en: Assigns parent item text, but with a colon (:) added to the end.
vi_VN: Gán văn bản mục cha, nhưng với dấu hai chấm (:) được thêm vào cuối.

en: Parent Item With Colon
vi_VN: Mục cha với dấu hai chấm

en: Parent Category
vi_VN: Danh mục cha

en: Assigns parent item text. Only used on hierarchical taxonomies.
vi_VN: Gán văn bản mục cha. Chỉ được sử dụng trên các phân loại phân cấp.

en: Parent Item
vi_VN: Mục cha

note: translators: %s Singular form of taxonomy name
en: Parent %s
vi_VN: %s cha

en: New Tag Name
vi_VN: Tên thẻ mới

en: Assigns the new item name text.
vi_VN: Gán văn bản tên mục mới.

en: New Item Name
vi_VN: Tên mục mới

note: translators: %s Singular form of taxonomy name
en: New %s Name
vi_VN: Tên mới %s

en: Add New Tag
vi_VN: Thêm thẻ mới

en: Assigns the add new item text.
vi_VN: Gán văn bản thêm mục mới.

en: Update Tag
vi_VN: Cập nhật thẻ

en: Assigns the update item text.
vi_VN: Gán văn bản cập nhật mục.

en: Update Item
vi_VN: Cập nhật mục

note: translators: %s Singular form of taxonomy name
en: Update %s
vi_VN: Cập nhật %s

en: View Tag
vi_VN: Xem thẻ

en: In the admin bar to view term during editing.
vi_VN: Trong thanh quản trị để xem mục phân loại trong quá trình chỉnh sửa.

en: Edit Tag
vi_VN: Chỉnh sửa thẻ

en: At the top of the editor screen when editing a term.
vi_VN: Ở đầu màn hình trình chỉnh sửa khi sửa một mục phân loại.

en: All Tags
vi_VN: Tất cả thẻ

en: Assigns the all items text.
vi_VN: Gán văn bản tất cả mục.

en: Assigns the menu name text.
vi_VN: Gán văn bản tên menu.

en: Menu Label
vi_VN: Nhãn menu

en: Active taxonomies are enabled and registered with WordPress.
vi_VN: Các phân loại đang hoạt động được kích hoạt và đăng ký với WordPress.

en: A descriptive summary of the taxonomy.
vi_VN: Một tóm tắt mô tả về phân loại.

en: A descriptive summary of the term.
vi_VN: Một tóm tắt mô tả về mục phân loại.

en: Term Description
vi_VN: Mô tả mục phân loại

en: Single word, no spaces. Underscores and dashes allowed.
vi_VN: Một từ, không có khoảng trắng. Cho phép dấu gạch dưới và dấu gạch ngang.

en: Term Slug
vi_VN: Đường dẫn cố định mục phân loại

en: The name of the default term.
vi_VN: Tên của mục phân loại mặc định.

en: Term Name
vi_VN: Tên mục phân loại

en: Create a term for the taxonomy that cannot be deleted. It will not be selected for posts by default.
vi_VN: Tạo một mục cho phân loại không thể bị xóa. Nó sẽ không được chọn cho bài viết theo mặc định.

en: Default Term
vi_VN: Mục phân loại mặc định

en: Whether terms in this taxonomy should be sorted in the order they are provided to `wp_set_object_terms()`.
vi_VN: Có nên sắp xếp các mục phân loại trong phân loại này theo thứ tự chúng được cung cấp cho `wp_set_object_terms()` hay không.

en: Sort Terms
vi_VN: Sắp xếp mục phân loại

en: Add Post Type
vi_VN: Thêm loại nội dung

en: Expand the functionality of WordPress beyond standard posts and pages with custom post types.
vi_VN: Mở rộng chức năng của WordPress vượt ra khỏi bài viết và trang tiêu chuẩn với các loại nội dung tùy chỉnh.

en: Add Your First Post Type
vi_VN: Thêm loại nội dung đầu tiên của bạn

en: I know what I'm doing, show me all the options.
vi_VN: Tôi biết tôi đang làm gì, hãy cho tôi xem tất cả các tùy chọn.

en: Advanced Configuration
vi_VN: Cấu hình nâng cao

en: Hierarchical post types can have descendants (like pages).
vi_VN: Tùy chọn này giúp loại nội dung có thể tạo các mục con (như trang).

en: Hierarchical
vi_VN: Phân cấp

en: Visible on the frontend and in the admin dashboard.
vi_VN: Hiển thị trên giao diện người dùng và trên bảng điều khiển quản trị.

en: Public
vi_VN: Công khai

note: translators: example post type
en: movie
vi_VN: phim

en: Lower case letters, underscores and dashes only, Max 20 characters.
vi_VN: Chỉ sử dụng chữ cái thường, dấu gạch dưới và dấu gạch ngang, tối đa 20 ký tự.

note: translators: example post type
en: Movie
vi_VN: Phim

en: Singular Label
vi_VN: Tên số ít

note: translators: example post type
en: Movies
vi_VN: Phim

en: Plural Label
vi_VN: Tên số nhiều

en: Optional custom controller to use instead of `WP_REST_Posts_Controller`.
vi_VN: Tùy chọn sử dụng bộ điều khiển tùy chỉnh thay vì `WP_REST_Posts_Controller`.

en: Controller Class
vi_VN: Lớp điều khiển

en: The namespace part of the REST API URL.
vi_VN: Phần không gian tên của URL REST API.

en: The base URL for the post type REST API URLs.
vi_VN: URL cơ sở cho các URL API REST của loại nội dung.

en: Exposes this post type in the REST API. Required to use the block editor.
vi_VN: Tiết lộ loại nội dung này trong API REST. Yêu cầu sử dụng trình soạn thảo khối.

en: Show In REST API
vi_VN: Hiển thị trong REST API

en: Customize the query variable name.
vi_VN: Tùy chỉnh tên biến truy vấn.

en: Query Variable
vi_VN: Biến truy Vấn

en: No Query Variable Support
vi_VN: Không hỗ trợ biến truy vấn

en: Custom Query Variable
vi_VN: Biến truy vấn tùy chỉnh

en: Items can be accessed using the non-pretty permalink, eg. {post_type}={post_slug}.
vi_VN: Các mục có thể được truy cập bằng cách sử dụng đường dẫn cố định không đẹp, ví dụ: {post_type}={post_slug}.

en: Query Variable Support
vi_VN: Hỗ trợ biến truy vấn

en: URLs for an item and items can be accessed with a query string.
vi_VN: URL cho một mục và các mục có thể được truy cập bằng một chuỗi truy vấn.

en: Publicly Queryable
vi_VN: Có thể truy vấn công khai

en: Custom slug for the Archive URL.
vi_VN: Đường dẫn cố định tùy chỉnh cho URL trang lưu trữ.

en: Archive Slug
vi_VN: Slug trang lưu trữ

en: Has an item archive that can be customized with an archive template file in your theme.
vi_VN: Có một kho lưu trữ mục có thể được tùy chỉnh với một tệp mẫu lưu trữ trong giao diện của bạn.

en: Archive
vi_VN: Trang lưu trữ

en: Pagination support for the items URLs such as the archives.
vi_VN: Hỗ trợ phân trang cho các URL mục như lưu trữ.

en: Pagination
vi_VN: Phân trang

en: RSS feed URL for the post type items.
vi_VN: URL nguồn cấp dữ liệu RSS cho các mục loại nội dung.

en: Feed URL
vi_VN: URL nguồn cấp dữ liệu

en: Alters the permalink structure to add the `WP_Rewrite::$front` prefix to URLs.
vi_VN: Thay đổi cấu trúc liên kết cố định để thêm tiền tố `WP_Rewrite::$front` vào URL.

en: Front URL Prefix
vi_VN: Tiền tố URL phía trước

en: Customize the slug used in the URL.
vi_VN: Tùy chỉnh đường dẫn cố định được sử dụng trong URL.

en: URL Slug
vi_VN: Đường dẫn cố định URL

en: Permalinks for this post type are disabled.
vi_VN: Liên kết cố định cho loại nội dung này đã bị vô hiệu hóa.

note: translators: this string will be appended with the new permalink structure.
en: Rewrite the URL using a custom slug defined in the input below. Your permalink structure will be
vi_VN: Thay đổi URL bằng cách sử dụng đường dẫn cố định tùy chỉnh được định nghĩa trong đầu vào dưới đây. Cấu trúc đường dẫn cố định của bạn sẽ là

en: No Permalink (prevent URL rewriting)
vi_VN: Không có liên kết cố định (ngăn chặn việc viết lại URL)

en: Custom Permalink
vi_VN: Liên kết tĩnh tùy chỉnh

en: Post Type Key
vi_VN: Khóa loại nội dung

note: translators: this string will be appended with the new permalink structure.
en: Rewrite the URL using the post type key as the slug. Your permalink structure will be
vi_VN: Thay đổi URL bằng cách sử dụng khóa loại nội dung làm đường dẫn cố định. Cấu trúc liên kết cố định của bạn sẽ là

en: Permalink Rewrite
vi_VN: Thay đổi liên kết cố định

en: Delete items by a user when that user is deleted.
vi_VN: Xóa các mục của một người dùng khi người dùng đó bị xóa.

en: Delete With User
vi_VN: Xóa với người dùng

en: Allow the post type to be exported from 'Tools' > 'Export'.
vi_VN: Cho phép loại nội dung được xuất từ 'Công cụ' > 'Xuất'.

en: Can Export
vi_VN: Có thể xuất

en: Optionally provide a plural to be used in capabilities.
vi_VN: Tùy chọn cung cấp một số nhiều để sử dụng trong khả năng.

en: Plural Capability Name
vi_VN: Tên khả năng số nhiều

en: Choose another post type to base the capabilities for this post type.
vi_VN: Chọn một loại nội dung khác để cơ sở các khả năng cho loại nội dung này.

en: Singular Capability Name
vi_VN: Tên khả năng số ít

en: By default the capabilities of the post type will inherit the 'Post' capability names, eg. edit_post, delete_posts. Enable to use post type specific capabilities, eg. edit_{singular}, delete_{plural}.
vi_VN: Theo mặc định, các khả năng của loại nội dung sẽ kế thừa tên khả năng 'Bài viết', ví dụ: edit_post, delete_posts. Kích hoạt để sử dụng khả năng cụ thể của loại nội dung, ví dụ: edit_{singular}, delete_{plural}.

en: Rename Capabilities
vi_VN: Đổi tên quyền người dùng

en: Exclude From Search
vi_VN: Loại trừ khỏi tìm kiếm

en: Allow items to be added to menus in the 'Appearance' > 'Menus' screen. Must be turned on in 'Screen options'.
vi_VN: Cho phép các mục được thêm vào menu trong màn hình 'Giao diện' > 'Menu'. Phải được bật trong 'Tùy chọn màn hình'.

en: Appearance Menus Support
vi_VN: Hỗ trợ menu giao diện

en: Appears as an item in the 'New' menu in the admin bar.
vi_VN: Xuất hiện như một mục trong menu 'Mới' trên thanh quản trị.

en: Show In Admin Bar
vi_VN: Hiển thị trong thanh quản trị

en: Custom Meta Box Callback
vi_VN: Hàm gọi lại hộp meta tùy chỉnh

en: Menu Icon
vi_VN: Biểu tượng menu

en: The position in the sidebar menu in the admin dashboard.
vi_VN: Vị trí trong menu thanh bên trên bảng điều khiển quản trị.

en: Menu Position
vi_VN: Vị trí menu

en: By default the post type will get a new top level item in the admin menu. If an existing top level item is supplied here, the post type will be added as a submenu item under it.
vi_VN: Theo mặc định, loại nội dung sẽ nhận được một mục cấp cao mới trong menu quản trị. Nếu một mục cấp cao hiện có được cung cấp ở đây, loại bài viết sẽ được thêm dưới dạng mục con dưới nó.

en: Admin Menu Parent
vi_VN: Menu quản trị cấp trên

en: Admin editor navigation in the sidebar menu.
vi_VN: Điều hướng trình chỉnh sửa của quản trị trong menu thanh bên.

en: Show In Admin Menu
vi_VN: Hiển thị trong menu quản trị

en: Items can be edited and managed in the admin dashboard.
vi_VN: Các mục có thể được chỉnh sửa và quản lý trong bảng điều khiển quản trị.

en: Show In UI
vi_VN: Hiển thị trong giao diện người dùng

en: A link to a post.
vi_VN: Một liên kết đến một bài viết.

en: Description for a navigation link block variation.
vi_VN: Mô tả cho biến thể khối liên kết điều hướng.

en: Item Link Description
vi_VN: Mô tả liên kết mục

note: translators: %s Singular form of post type name
en: A link to a %s.
vi_VN: Một liên kết đến %s.

en: Post Link
vi_VN: Liên kết bài viết

en: Title for a navigation link block variation.
vi_VN: Tiêu đề cho biến thể khối liên kết điều hướng.

en: Item Link
vi_VN: Liên kết mục

note: translators: %s Singular form of post type name translators: %s Singular form of taxonomy name
en: %s Link
vi_VN: Liên kết %s

en: Post updated.
vi_VN: Bài viết đã được cập nhật.

en: In the editor notice after an item is updated.
vi_VN: Trong thông báo trình soạn thảo sau khi một mục được cập nhật.

en: Item Updated
vi_VN: Mục đã được cập nhật

note: translators: %s Singular form of post type name
en: %s updated.
vi_VN: %s đã được cập nhật.

en: Post scheduled.
vi_VN: Bài viết đã được lên lịch.

en: In the editor notice after scheduling an item.
vi_VN: Trong thông báo trình soạn thảo sau khi lên lịch một mục.

en: Item Scheduled
vi_VN: Mục đã được lên lịch

note: translators: %s Singular form of post type name
en: %s scheduled.
vi_VN: %s đã được lên lịch.

en: Post reverted to draft.
vi_VN: Bài viết đã được chuyển về nháp.

en: In the editor notice after reverting an item to draft.
vi_VN: Trong thông báo trình soạn thảo sau khi chuyển một mục về nháp.

en: Item Reverted To Draft
vi_VN: Mục đã được chuyển về nháp

note: translators: %s Singular form of post type name
en: %s reverted to draft.
vi_VN: %s đã được chuyển về nháp.

en: Post published privately.
vi_VN: Bài viết đã được xuất bản riêng tư.

en: In the editor notice after publishing a private item.
vi_VN: Trong thông báo trình soạn thảo sau khi xuất bản một mục riêng tư.

en: Item Published Privately
vi_VN: Mục đã được xuất bản riêng tư

note: translators: %s Singular form of post type name
en: %s published privately.
vi_VN: %s đã được xuất bản riêng tư.

en: Post published.
vi_VN: Bài viết đã được xuất bản.

en: In the editor notice after publishing an item.
vi_VN: Trong thông báo trình soạn thảo sau khi xuất bản một mục.

en: Item Published
vi_VN: Mục đã được xuất bản

note: translators: %s Singular form of post type name
en: %s published.
vi_VN: %s đã được xuất bản.

en: Posts list
vi_VN: Danh sách bài viết

en: Used by screen readers for the items list on the post type list screen.
vi_VN: Được sử dụng bởi máy đọc màn hình cho danh sách mục trên màn hình danh sách loại nội dung.

en: Items List
vi_VN: Danh sách mục

note: translators: %s Plural form of post type name translators: %s Plural form of taxonomy name
en: %s list
vi_VN: Danh sách %s

en: Posts list navigation
vi_VN: Điều hướng danh sách bài viết

en: Used by screen readers for the filter list pagination on the post type list screen.
vi_VN: Được sử dụng bởi máy đọc màn hình cho phân trang danh sách bộ lọc trên màn hình danh sách loại nội dung.

en: Items List Navigation
vi_VN: Điều hướng danh sách mục

note: translators: %s Plural form of post type name translators: %s Plural form of taxonomy name
en: %s list navigation
vi_VN: Điều hướng danh sách %s

en: Filter posts by date
vi_VN: Lọc bài viết theo ngày

en: Used by screen readers for the filter by date heading on the post type list screen.
vi_VN: Được sử dụng bởi máy đọc màn hình cho tiêu đề lọc theo ngày trên màn hình danh sách loại nội dung.

en: Filter Items By Date
vi_VN: Lọc mục theo ngày

note: translators: %s Plural form of post type name
en: Filter %s by date
vi_VN: Lọc %s theo ngày

en: Filter posts list
vi_VN: Lọc danh sách bài viết

en: Used by screen readers for the filter links heading on the post type list screen.
vi_VN: Được sử dụng bởi máy đọc màn hình cho tiêu đề liên kết bộ lọc trên màn hình danh sách loại nội dung.

en: Filter Items List
vi_VN: Lọc danh sách mục

note: translators: %s Plural form of post type name
en: Filter %s list
vi_VN: Lọc danh sách %s

en: In the media modal showing all media uploaded to this item.
vi_VN: Trong modal phương tiện hiển thị tất cả phương tiện đã tải lên cho mục này.

en: Uploaded To This Item
vi_VN: Đã tải lên mục này

note: translators: %s Singular form of post type name
en: Uploaded to this %s
vi_VN: Đã tải lên %s này

en: Insert into post
vi_VN: Chèn vào bài viết

en: As the button label when adding media to content.
vi_VN: Như nhãn nút khi thêm phương tiện vào nội dung.

en: Insert Into Media Button
vi_VN: Chèn vào nút Media

note: translators: %s Singular form of post type name
en: Insert into %s
vi_VN: Chèn vào %s

en: Use as featured image
vi_VN: Sử dụng làm hình ảnh nổi bật

en: As the button label for selecting to use an image as the featured image.
vi_VN: Như nhãn nút để chọn sử dụng hình ảnh làm hình ảnh nổi bật.

en: Use Featured Image
vi_VN: Sử dụng hình ảnh nổi bật

en: Remove featured image
vi_VN: Xóa hình ảnh nổi bật

en: As the button label when removing the featured image.
vi_VN: Như nhãn nút khi xóa hình ảnh nổi bật.

en: Remove Featured Image
vi_VN: Xóa hình ảnh nổi bật

en: Set featured image
vi_VN: Đặt hình ảnh nổi bật

en: As the button label when setting the featured image.
vi_VN: Như nhãn nút khi đặt hình ảnh nổi bật.

en: Set Featured Image
vi_VN: Đặt hình ảnh nổi bật

en: Featured image
vi_VN: Hình ảnh nổi bật

en: In the editor used for the title of the featured image meta box.
vi_VN: Trong trình soạn thảo được sử dụng cho tiêu đề của hộp meta hình ảnh nổi bật.

en: Featured Image Meta Box
vi_VN: Hộp meta hình ảnh nổi bật

en: Post Attributes
vi_VN: Thuộc tính bài viết

en: In the editor used for the title of the post attributes meta box.
vi_VN: Trong trình soạn thảo được sử dụng cho tiêu đề của hộp meta thuộc tính bài viết.

en: Attributes Meta Box
vi_VN: Hộp meta thuộc tính

note: translators: %s Singular form of post type name
en: %s Attributes
vi_VN: Thuộc tính %s

en: Post Archives
vi_VN: Lưu trữ bài viết

en: Adds 'Post Type Archive' items with this label to the list of posts shown when adding items to an existing menu in a CPT with archives enabled. Only appears when editing menus in 'Live Preview' mode and a custom archive slug has been provided.
vi_VN: Thêm các mục 'Lưu trữ loại nội dung' với nhãn này vào danh sách bài viết hiển thị khi thêm mục vào menu hiện tại trong CPT có kích hoạt lưu trữ. Chỉ xuất hiện khi chỉnh sửa menu trong chế độ 'Xem trước trực tiếp' và đã cung cấp đường dẫn cố định lưu trữ tùy chỉnh.

en: Archives Nav Menu
vi_VN: Menu điều hướng trang lưu trữ

note: translators: %s Singular form of post type name
en: %s Archives
vi_VN: %s Trang lưu trữ

en: No posts found in Trash
vi_VN: Không tìm thấy bài viết nào trong thùng rác

en: At the top of the post type list screen when there are no posts in the trash.
vi_VN: Ở đầu màn hình danh sách loại nội dung khi không có bài viết nào trong thùng rác.

en: No Items Found in Trash
vi_VN: Không tìm thấy mục nào trong thùng rác

note: translators: %s Plural form of post type name
en: No %s found in Trash
vi_VN: Không tìm thấy %s trong thùng rác

en: No posts found
vi_VN: Không tìm thấy bài viết nào

en: At the top of the post type list screen when there are no posts to display.
vi_VN: Ở đầu màn hình danh sách loại nội dung khi không có bài viết nào để hiển thị.

en: No Items Found
vi_VN: Không tìm thấy mục nào

note: translators: %s Plural form of post type name translators: %s Plural form of taxonomy name
en: No %s found
vi_VN: Không tìm thấy %s

en: Search Posts
vi_VN: Tìm kiếm bài viết

en: At the top of the items screen when searching for an item.
vi_VN: Ở đầu màn hình mục khi tìm kiếm một mục.

en: Search Items
vi_VN: Tìm kiếm mục

note: translators: %s Singular form of post type name translators: %s Plural form of taxonomy name
en: Search %s
vi_VN: Tìm kiếm %s

en: Parent Page:
vi_VN: Trang cha:

en: For hierarchical types in the post type list screen.
vi_VN: Đối với các loại phân cấp trong màn hình danh sách loại nội dung.

en: Parent Item Prefix
vi_VN: Tiền tố mục cha

note: translators: %s Singular form of post type name translators: %s Singular form of taxonomy name
en: Parent %s:
vi_VN: Cha %s:

en: New Post
vi_VN: Bài viết mới

en: New Item
vi_VN: Mục mới

note: translators: %s Singular form of post type name
en: New %s
vi_VN: %s mới

en: Add New Post
vi_VN: Thêm bài viết mới

en: At the top of the editor screen when adding a new item.
vi_VN: Ở đầu màn hình trình chỉnh sửa khi thêm một mục mới.

en: Add New Item
vi_VN: Thêm mục mới

note: translators: %s Singular form of post type name translators: %s Singular form of taxonomy name
en: Add New %s
vi_VN: Thêm %s mới

en: View Posts
vi_VN: Xem bài viết

en: Appears in the admin bar in the 'All Posts' view, provided the post type supports archives and the home page is not an archive of that post type.
vi_VN: Xuất hiện trong thanh quản trị trong chế độ xem 'Tất cả bài viết', miễn là loại nội dung hỗ trợ lưu trữ và trang chủ không phải là lưu trữ của loại nội dung đó.

en: View Items
vi_VN: Xem mục

en: View Post
vi_VN: Xem bài viết

en: In the admin bar to view item when editing it.
vi_VN: Trong thanh quản trị để xem mục khi đang chỉnh sửa nó.

en: View Item
vi_VN: Xem mục

note: translators: %s Singular form of post type name translators: %s Plural form of post type name translators: %s Singular form of taxonomy name
en: View %s
vi_VN: Xem %s

en: Edit Post
vi_VN: Chỉnh sửa bài viết

en: At the top of the editor screen when editing an item.
vi_VN: Ở đầu màn hình trình chỉnh sửa khi sửa một mục.

en: Edit Item
vi_VN: Chỉnh sửa mục

note: translators: %s Singular form of post type name translators: %s Singular form of taxonomy name
en: Edit %s
vi_VN: Chỉnh sửa %s

en: All Posts
vi_VN: Tất cả bài viết

en: In the post type submenu in the admin dashboard.
vi_VN: Trong submenu loại nội dung trong bảng điều khiển quản trị.

en: All Items
vi_VN: Tất cả mục

note: translators: %s Plural form of post type name translators: %s Plural form of taxonomy name
en: All %s
vi_VN: Tất cả %s

en: Admin menu name for the post type.
vi_VN: Tên menu quản trị cho loại nội dung.

en: Menu Name
vi_VN: Tên menu

en: Regenerate all labels using the Singular and Plural labels
vi_VN: Tạo lại tất cả các tên bằng cách sử dụng tên số ít và tên số nhiều

en: Regenerate
vi_VN: Tạo lại

en: Active post types are enabled and registered with WordPress.
vi_VN: Các loại nội dung đang hoạt động đã được kích hoạt và đăng ký với WordPress.

en: A descriptive summary of the post type.
vi_VN: Một tóm tắt mô tả về loại nội dung.

en: Add Custom
vi_VN: Thêm tùy chỉnh

en: Enable various features in the content editor.
vi_VN: Kích hoạt các tính năng khác nhau trong trình chỉnh sửa nội dung.

en: Post Formats
vi_VN: Định dạng bài viết

en: Editor
vi_VN: Trình chỉnh sửa

en: Trackbacks
vi_VN: Theo dõi liên kết

en: Select existing taxonomies to classify items of the post type.
vi_VN: Chọn các phân loại hiện có để phân loại các mục của loại nội dung.

en: Browse Fields
vi_VN: Duyệt các trường

en: Nothing to import
vi_VN: Không có gì để nhập

en: . The Custom Post Type UI plugin can be deactivated.
vi_VN: . Plugin Giao diện người dùng loại nội dung tùy chỉnh có thể được hủy kích hoạt.

note: translators: %d - number of items imported from CPTUI
en: Imported %d item from Custom Post Type UI - | Imported %d items from Custom Post Type UI -
vi_VN[0]: Đã nhập %d mục từ giao diện người dùng loại nội dung tùy chỉnh -

en: Failed to import taxonomies.
vi_VN: Không thể nhập phân loại.

en: Failed to import post types.
vi_VN: Không thể nhập loại nội dung.

en: Nothing from Custom Post Type UI plugin selected for import.
vi_VN: Không có gì từ plugin Giao diện người dùng loại nội dung tùy chỉnh được chọn để nhập.

en: Imported 1 item | Imported %s items
vi_VN[0]: Đã nhập %s mục

en: Importing a Post Type or Taxonomy with the same key as one that already exists will overwrite the settings for the existing Post Type or Taxonomy with those of the import.
vi_VN: Nhập một loại nội dung hoặc Phân loại với khóa giống như một cái đã tồn tại sẽ ghi đè các cài đặt cho loại nội dung hoặc Phân loại hiện tại với những cái của nhập khẩu.

en: Import from Custom Post Type UI
vi_VN: Nhập từ Giao diện người dùng loại nội dung Tùy chỉnh

en: The following code can be used to register a local version of the selected items. Storing field groups, post types, or taxonomies locally can provide many benefits such as faster load times, version control & dynamic fields/settings. Simply copy and paste the following code to your theme's functions.php file or include it within an external file, then deactivate or delete the items from the ACF admin.
vi_VN: Mã sau đây có thể được sử dụng để đăng ký một phiên bản địa phương của các mục đã chọn. Lưu trữ nhóm trường, loại nội dung hoặc phân loại một cách địa phương có thể mang lại nhiều lợi ích như thời gian tải nhanh hơn, kiểm soát phiên bản và trường/cài đặt động. Chỉ cần sao chép và dán mã sau vào tệp functions.php giao diện của bạn hoặc bao gồm nó trong một tệp bên ngoài, sau đó hủy kích hoạt hoặc xóa các mục từ quản trị ACF.

en: Export - Generate PHP
vi_VN: Xuất - Tạo PHP

en: Export
vi_VN: Xuất

en: Select Taxonomies
vi_VN: Chọn Phân loại

en: Select Post Types
vi_VN: Chọn loại nội dung

en: Exported 1 item. | Exported %s items.
vi_VN[0]: Đã xuất %s mục.

en: Category
vi_VN: Danh mục

en: Tag
vi_VN: Thẻ

note: translators: %s taxonomy name
en: %s taxonomy created
vi_VN: %s đã tạo phân loại

note: translators: %s taxonomy name
en: %s taxonomy updated
vi_VN: %s đã cập nhật phân loại

en: Taxonomy draft updated.
vi_VN: Bản nháp phân loại đã được cập nhật.

en: Taxonomy scheduled for.
vi_VN: Phân loại được lên lịch cho.

en: Taxonomy submitted.
vi_VN: Phân loại đã được gửi.

en: Taxonomy saved.
vi_VN: Phân loại đã được lưu.

en: Taxonomy deleted.
vi_VN: Phân loại đã được xóa.

en: Taxonomy updated.
vi_VN: Phân loại đã được cập nhật.

en: This taxonomy could not be registered because its key is in use by another taxonomy registered by another plugin or theme.
vi_VN: Phân loại này không thể được đăng ký vì khóa của nó đang được sử dụng bởi một phân loại khác được đăng ký bởi một plugin hoặc giao diện khác.

note: translators: %s number of taxonomies synchronized
en: Taxonomy synchronized. | %s taxonomies synchronized.
vi_VN[0]: Đã đồng bộ hóa %s phân loại.

note: translators: %s number of taxonomies duplicated
en: Taxonomy duplicated. | %s taxonomies duplicated.
vi_VN[0]: Đã nhân đôi %s phân loại.

note: translators: %s number of taxonomies deactivated
en: Taxonomy deactivated. | %s taxonomies deactivated.
vi_VN[0]: Đã hủy kích hoạt %s phân loại.

note: translators: %s number of taxonomies activated
en: Taxonomy activated. | %s taxonomies activated.
vi_VN[0]: Đã kích hoạt %s phân loại.

en: Terms
vi_VN: Mục phân loại

note: translators: %s number of post types synchronized
en: Post type synchronized. | %s post types synchronized.
vi_VN[0]: Đã đồng bộ hóa %s loại nội dung.

note: translators: %s number of post types duplicated
en: Post type duplicated. | %s post types duplicated.
vi_VN[0]: Đã nhân đôi %s loại nội dung.

note: translators: %s number of post types deactivated
en: Post type deactivated. | %s post types deactivated.
vi_VN[0]: Đã hủy kích hoạt %s loại nội dung.

note: translators: %s number of post types activated
en: Post type activated. | %s post types activated.
vi_VN[0]: Đã kích hoạt %s loại nội dung.

en: Post Types
vi_VN: Loại nội dung

en: Advanced Settings
vi_VN: Cài đặt nâng cao

en: Basic Settings
vi_VN: Cài đặt cơ bản

en: This post type could not be registered because its key is in use by another post type registered by another plugin or theme.
vi_VN: Loại nội dung này không thể được đăng ký vì khóa của nó đang được sử dụng bởi một loại nội dung khác được đăng ký bởi một plugin hoặc giao diện khác.

en: Pages
vi_VN: Trang

en: Link Existing Field Groups
vi_VN: Liên kết Nhóm Trường Hiện tại

note: translators: %s post type name
en: %s post type created
vi_VN: %s Đã tạo loại nội dung

note: translators: %s taxonomy name
en: Add fields to %s
vi_VN: Thêm trường vào %s

note: translators: %s post type name
en: %s post type updated
vi_VN: %s Đã cập nhật loại nội dung

en: Post type draft updated.
vi_VN: Bản nháp loại nội dung đã được cập nhật.

en: Post type scheduled for.
vi_VN: Loại nội dung được lên lịch cho.

en: Post type submitted.
vi_VN: Loại nội dung đã được gửi.

en: Post type saved.
vi_VN: Loại nội dung đã được lưu.

en: Post type updated.
vi_VN: Loại nội dung đã được cập nhật.

en: Post type deleted.
vi_VN: Loại nội dung đã được xóa.

en: Type to search...
vi_VN: Nhập để tìm kiếm...

en: PRO Only
vi_VN: Chỉ dành cho PRO

en: Field groups linked successfully.
vi_VN: Nhóm trường đã được liên kết thành công.

note: translators: %s - URL to ACF tools page.
en: Import Post Types and Taxonomies registered with Custom Post Type UI and manage them with ACF. <a href="%s">Get Started</a>.
vi_VN: Nhập loại nội dung và Phân loại đã đăng ký với Giao diện người dùng loại nội dung Tùy chỉnh và quản lý chúng với ACF. <a href="%s">Bắt đầu</a>.

en: taxonomy
vi_VN: phân loại

en: post type
vi_VN: loại nội dung

en: Done
vi_VN: Hoàn tất

en: Field Group(s)
vi_VN: Nhóm trường

en: Select one or many field groups...
vi_VN: Chọn một hoặc nhiều nhóm trường...

en: Please select the field groups to link.
vi_VN: Vui lòng chọn nhóm trường để liên kết.

en: Field group linked successfully. | Field groups linked successfully.
vi_VN[0]: Nhóm trường đã được liên kết thành công.

[ctx: post status]
en: Registration Failed
vi_VN: Đăng ký Thất bại

en: This item could not be registered because its key is in use by another item registered by another plugin or theme.
vi_VN: Mục này không thể được đăng ký vì khóa của nó đang được sử dụng bởi một mục khác được đăng ký bởi một plugin hoặc giao diện khác.

en: Permissions
vi_VN: Quyền

en: URLs
vi_VN: URL

en: Visibility
vi_VN: Khả năng hiển thị

en: Labels
vi_VN: Nhãn

en: Field Settings Tabs
vi_VN: Thẻ thiết lập trường

en: [ACF shortcode value disabled for preview]
vi_VN: [Giá trị shortcode ACF bị tắt xem trước]

en: Close Modal
vi_VN: Thoát hộp cửa sổ

en: Field moved to other group
vi_VN: Trường được chuyển đến nhóm khác

en: Close modal
vi_VN: Thoát hộp cửa sổ

en: Start a new group of tabs at this tab.
vi_VN: Bắt đầu một nhóm mới của các tab tại tab này.

en: New Tab Group
vi_VN: Nhóm Tab mới

en: Use a stylized checkbox using select2
vi_VN: Sử dụng hộp kiểm được tạo kiểu bằng select2

en: Save Other Choice
vi_VN: Lưu Lựa chọn khác

en: Allow Other Choice
vi_VN: Cho phép lựa chọn khác

en: Add Toggle All
vi_VN: Thêm chuyển đổi tất cả

en: Save Custom Values
vi_VN: Lưu Giá trị Tùy chỉnh

en: Allow Custom Values
vi_VN: Cho phép giá trị tùy chỉnh

en: Checkbox custom values cannot be empty. Uncheck any empty values.
vi_VN: Giá trị tùy chỉnh của hộp kiểm không thể trống. Bỏ chọn bất kỳ giá trị trống nào.

en: Updates
vi_VN: Cập nhật

en: Advanced Custom Fields logo
vi_VN: Logo Advanced Custom Fields

en: Save Changes
vi_VN: Lưu thay đổi

en: Field Group Title
vi_VN: Tiêu đề nhóm trường

en: Add title
vi_VN: Thêm tiêu đề

note: translators: %s url to getting started guide
en: New to ACF? Take a look at our <a href="%s" target="_blank">getting started guide</a>.
vi_VN: Mới sử dụng ACF? Hãy xem qua <a href="%s" target="_blank">hướng dẫn bắt đầu của chúng tôi</a>.

en: Add Field Group
vi_VN: Thêm nhóm trường

note: translators: %s url to creating a field group page
en: ACF uses <a href="%s" target="_blank">field groups</a> to group custom fields together, and then attach those fields to edit screens.
vi_VN: ACF sử dụng <a href="%s" target="_blank">nhóm trường</a> để nhóm các trường tùy chỉnh lại với nhau, sau đó gắn các trường đó vào màn hình chỉnh sửa.

en: Add Your First Field Group
vi_VN: Thêm nhóm trường đầu tiên của bạn

en: Options Pages
vi_VN: Trang cài đặt

en: ACF Blocks
vi_VN: Khối ACF

en: Gallery Field
vi_VN: Trường Album ảnh

en: Flexible Content Field
vi_VN: Trường nội dung linh hoạt

en: Repeater Field
vi_VN: Trường lặp lại

en: Unlock Extra Features with ACF PRO
vi_VN: Mở khóa tính năng mở rộng với ACF PRO

en: Delete Field Group
vi_VN: Xóa nhóm trường

note: translators: 1: Post creation date 2: Post creation time
en: Created on %1$s at %2$s
vi_VN: Được tạo vào %1$s lúc %2$s

en: Group Settings
vi_VN: Cài đặt nhóm

en: Location Rules
vi_VN: Quy tắc vị trí

note: translators: %s url to field types list
en: Choose from over 30 field types. <a href="%s" target="_blank">Learn more</a>.
vi_VN: Chọn từ hơn 30 loại trường. <a href="%s" target="_blank">Tìm hiểu thêm</a>.

en: Get started creating new custom fields for your posts, pages, custom post types and other WordPress content.
vi_VN: Bắt đầu tạo các trường tùy chỉnh mới cho bài viết, trang, loại nội dung tùy chỉnh và nội dung WordPress khác của bạn.

en: Add Your First Field
vi_VN: Thêm trường đầu tiên của bạn

en: Add Field
vi_VN: Thêm trường

en: Presentation
vi_VN: Trình bày

en: Validation
vi_VN: Xác thực

en: General
vi_VN: Tổng quan

en: Import JSON
vi_VN: Nhập JSON

en: Export As JSON
vi_VN: Xuất JSON

note: translators: %s number of field groups deactivated
en: Field group deactivated. | %s field groups deactivated.
vi_VN[0]: Nhóm trường %s đã bị ngừng kích hoạt.

note: translators: %s number of field groups activated
en: Field group activated. | %s field groups activated.
vi_VN[0]: Nhóm trường %s đã được kích hoạt.

en: Deactivate
vi_VN: Ngừng kích hoạt

en: Deactivate this item
vi_VN: Ngừng kích hoạt mục này

en: Activate
vi_VN: Kích hoạt

en: Activate this item
vi_VN: Kích hoạt mục này

en: Move field group to trash?
vi_VN: Chuyển nhóm trường vào thùng rác?

[ctx: post status]
en: Inactive
vi_VN: Không hoạt động

en: Advanced Custom Fields and Advanced Custom Fields PRO should not be active at the same time. We've automatically deactivated Advanced Custom Fields PRO.
vi_VN: Advanced Custom Fields và Advanced Custom Fields PRO không nên hoạt động cùng một lúc. Chúng tôi đã tự động tắt Advanced Custom Fields PRO.

en: Advanced Custom Fields and Advanced Custom Fields PRO should not be active at the same time. We've automatically deactivated Advanced Custom Fields.
vi_VN: Advanced Custom Fields và Advanced Custom Fields PRO không nên hoạt động cùng một lúc. Chúng tôi đã tự động tắt Advanced Custom Fields.

en: %1$s must have a user with the %2$s role. | %1$s must have a user with one of the following roles: %2$s
vi_VN[0]: %1$s phải có một người dùng với vai trò %2$s.

en: %1$s must have a valid user ID.
vi_VN: %1$s phải có một ID người dùng hợp lệ.

en: Invalid request.
vi_VN: Yêu cầu không hợp lệ.

en: %1$s is not one of %2$s
vi_VN: %1$s không phải là một trong %2$s

en: %1$s must have term %2$s. | %1$s must have one of the following terms: %2$s
vi_VN[0]: %1$s phải có mục phân loại %2$s.

en: %1$s must be of post type %2$s. | %1$s must be of one of the following post types: %2$s
vi_VN[0]: %1$s phải là loại nội dung %2$s.

en: %1$s must have a valid post ID.
vi_VN: %1$s phải có một ID bài viết hợp lệ.

en: %s requires a valid attachment ID.
vi_VN: %s yêu cầu một ID đính kèm hợp lệ.

en: Show in REST API
vi_VN: Hiển thị trong REST API

en: Enable Transparency
vi_VN: Kích hoạt tính trong suốt

en: RGBA Array
vi_VN: Array RGBA

en: RGBA String
vi_VN: Chuỗi RGBA

en: Hex String
vi_VN: Chuỗi Hex

en: Upgrade to PRO
vi_VN: Nâng cấp lên PRO

[ctx: post status]
en: Active
vi_VN: Hoạt động

en: '%s' is not a valid email address
vi_VN: '%s' không phải là một địa chỉ email hợp lệ

en: Color value
vi_VN: Giá trị màu

en: Select default color
vi_VN: Chọn màu mặc định

en: Clear color
vi_VN: Xóa màu

en: Blocks
vi_VN: Khối

en: Options
vi_VN: Tùy chọn

en: Users
vi_VN: Người dùng

en: Menu items
vi_VN: Mục menu

en: Widgets
vi_VN: Tiện ích

en: Attachments
vi_VN: Đính kèm các tệp

en: Taxonomies
vi_VN: Phân loại

en: Posts
vi_VN: Bài viết

en: Last updated: %s
vi_VN: Cập nhật lần cuối: %s

en: Sorry, this post is unavailable for diff comparison.
vi_VN: Xin lỗi, bài viết này không khả dụng để so sánh diff.

en: Invalid field group parameter(s).
vi_VN: Tham số nhóm trường không hợp lệ.

en: Awaiting save
vi_VN: Đang chờ lưu

en: Saved
vi_VN: Đã lưu

en: Import
vi_VN: Nhập

en: Review changes
vi_VN: Xem xét thay đổi

en: Located in: %s
vi_VN: Đặt tại: %s

en: Located in plugin: %s
vi_VN: Đặt trong plugin: %s

en: Located in theme: %s
vi_VN: Đặt trong giao diện: %s

en: Various
vi_VN: Đa dạng

en: Sync changes
vi_VN: Đồng bộ hóa thay đổi

en: Loading diff
vi_VN: Đang tải diff

en: Review local JSON changes
vi_VN: Xem xét thay đổi JSON cục bộ

en: Visit website
vi_VN: Truy cập trang web

en: View details
vi_VN: Xem chi tiết

en: Version %s
vi_VN: Phiên bản %s

en: Information
vi_VN: Thông tin

en: <a href="%s" target="_blank">Help Desk</a>. The support professionals on our Help Desk will assist with your more in depth, technical challenges.
vi_VN: <a href="%s" target="_blank">Bàn Giúp đỡ</a>. Các chuyên viên hỗ trợ tại Bàn Giúp đỡ của chúng tôi sẽ giúp bạn giải quyết các thách thức kỹ thuật sâu hơn.

en: <a href="%s" target="_blank">Discussions</a>. We have an active and friendly community on our Community Forums who may be able to help you figure out the 'how-tos' of the ACF world.
vi_VN: <a href="%s" target="_blank">Thảo luận</a>. Chúng tôi có một cộng đồng năng động và thân thiện trên Diễn đàn Cộng đồng của chúng tôi, có thể giúp bạn tìm hiểu 'cách làm' trong thế giới ACF.

en: <a href="%s" target="_blank">Documentation</a>. Our extensive documentation contains references and guides for most situations you may encounter.
vi_VN: <a href="%s" target="_blank">Tài liệu</a>. Tài liệu rộng lớn của chúng tôi chứa các tài liệu tham khảo và hướng dẫn cho hầu hết các tình huống bạn có thể gặp phải.

en: We are fanatical about support, and want you to get the best out of your website with ACF. If you run into any difficulties, there are several places you can find help:
vi_VN: Chúng tôi rất cuồng nhiệt về hỗ trợ, và muốn bạn có được những điều tốt nhất từ trang web của bạn với ACF. Nếu bạn gặp bất kỳ khó khăn nào, có một số nơi bạn có thể tìm kiếm sự giúp đỡ:

en: Help & Support
vi_VN: Giúp đỡ & Hỗ trợ

en: Please use the Help & Support tab to get in touch should you find yourself requiring assistance.
vi_VN: Vui lòng sử dụng tab Giúp đỡ & Hỗ trợ để liên hệ nếu bạn cần sự hỗ trợ.

en: Before creating your first Field Group, we recommend first reading our <a href="%s" target="_blank">Getting started</a> guide to familiarize yourself with the plugin's philosophy and best practises.
vi_VN: Trước khi tạo Nhóm Trường đầu tiên của bạn, chúng tôi khuyên bạn nên đọc hướng dẫn <a href="%s" target="_blank">Bắt đầu</a> của chúng tôi để làm quen với triết lý và các phương pháp tốt nhất của plugin.

en: The Advanced Custom Fields plugin provides a visual form builder to customize WordPress edit screens with extra fields, and an intuitive API to display custom field values in any theme template file.
vi_VN: Plugin Advanced Custom Fields cung cấp một trình xây dựng form trực quan để tùy chỉnh màn hình chỉnh sửa WordPress với các trường bổ sung, và một API trực quan để hiển thị giá trị trường tùy chỉnh trong bất kỳ tệp mẫu giao diện nào.

en: Overview
vi_VN: Tổng quan

note: translators: %s the name of the location type
en: Location type "%s" is already registered.
vi_VN: Loại vị trí "%s" đã được đăng ký.

note: translators: %s class name for a location that could not be found
en: Class "%s" does not exist.
vi_VN: Lớp "%s" không tồn tại.

en: Invalid nonce.
vi_VN: Số lần không hợp lệ.

en: Error loading field.
vi_VN: Lỗi tải trường.

en: <strong>Error</strong>: %s
vi_VN: <strong>Lỗi</strong>: %s

en: Widget
vi_VN: Tiện ích

en: User Role
vi_VN: Vai trò người dùng

en: Comment
vi_VN: Bình luận

en: Post Format
vi_VN: Định dạng bài viết

en: Menu Item
vi_VN: Mục menu

en: Post Status
vi_VN: Trang thái bài viết

en: Menu Locations
vi_VN: Vị trí menu

en: Post Taxonomy
vi_VN: Phân loại bài viết

en: Child Page (has parent)
vi_VN: Trang con (có trang cha)

en: Parent Page (has children)
vi_VN: Trang cha (có trang con)

en: Top Level Page (no parent)
vi_VN: Trang cấp cao nhất (không có trang cha)

en: Posts Page
vi_VN: Trang bài viết

en: Front Page
vi_VN: Trang chủ

en: Page Type
vi_VN: Loại trang

en: Viewing back end
vi_VN: Đang xem phía sau

en: Viewing front end
vi_VN: Đang xem phía trước

en: Logged in
vi_VN: Đã đăng nhập

en: Current User
vi_VN: Người dùng hiện tại

en: Page Template
vi_VN: Mẫu trang

en: Add / Edit
vi_VN: Thêm / Chỉnh sửa

en: User Form
vi_VN: Form người dùng

en: Page Parent
vi_VN: Trang cha

en: Super Admin
vi_VN: Quản trị viên cấp cao

en: Current User Role
vi_VN: Vai trò người dùng hiện tại

en: Default Template
vi_VN: Mẫu mặc định

en: Post Template
vi_VN: Mẫu bài viết

en: Post Category
vi_VN: Danh mục bài viết

en: All %s formats
vi_VN: Tất cả %s các định dạng

en: Attachment
vi_VN: Đính kèm tệp

en: %s value is required
vi_VN: %s giá trị là bắt buộc

en: Show this field if
vi_VN: Hiển thị trường này nếu

en: Conditional Logic
vi_VN: Điều kiện logic

en: and
vi_VN: và

en: Local JSON
vi_VN: JSON cục bộ

en: Clone Field
vi_VN: Trường tạo bản sao

note: translators: %s a list of plugin
en: Please also check all premium add-ons (%s) are updated to the latest version.
vi_VN: Vui lòng cũng kiểm tra tất cả các tiện ích mở rộng cao cấp (%s) đã được cập nhật lên phiên bản mới nhất.

en: This version contains improvements to your database and requires an upgrade.
vi_VN: Phiên bản này chứa các cải tiến cho cơ sở dữ liệu của bạn và yêu cầu nâng cấp.

note: translators: %1 plugin name, %2 version number
en: Thank you for updating to %1$s v%2$s!
vi_VN: Cảm ơn bạn đã cập nhật lên %1$s v%2$s!

en: Database Upgrade Required
vi_VN: Yêu cầu Nâng cấp Cơ sở dữ liệu

en: Options Page
vi_VN: Trang cài đặt

en: Gallery
vi_VN: Album ảnh

en: Flexible Content
vi_VN: Nội dung linh hoạt

en: Repeater
vi_VN: Lặp lại

en: Back to all tools
vi_VN: Quay lại tất cả các công cụ

en: If multiple field groups appear on an edit screen, the first field group's options will be used (the one with the lowest order number)
vi_VN: Nếu nhiều nhóm trường xuất hiện trên màn hình chỉnh sửa, các tùy chọn của nhóm trường đầu tiên sẽ được sử dụng (nhóm có số thứ tự thấp nhất)

en: <b>Select</b> items to <b>hide</b> them from the edit screen.
vi_VN: <b>Chọn</b> các mục để <b>ẩn</b> chúng khỏi màn hình chỉnh sửa.

en: Hide on screen
vi_VN: Ẩn trên màn hình

en: Send Trackbacks
vi_VN: Gửi theo dõi liên kết

en: Tags
vi_VN: Thẻ tag

en: Categories
vi_VN: Danh mục

en: Page Attributes
vi_VN: Thuộc tính trang

en: Format
vi_VN: Định dạng

en: Author
vi_VN: Tác giả

en: Slug
vi_VN: Đường dẫn cố định

en: Revisions
vi_VN: Bản sửa đổi

en: Comments
vi_VN: Bình luận

en: Discussion
vi_VN: Thảo luận

en: Excerpt
vi_VN: Tóm tắt

en: Content Editor
vi_VN: Trình chỉnh sửa nội dung

en: Permalink
vi_VN: Liên kết cố định

en: Shown in field group list
vi_VN: Hiển thị trong danh sách nhóm trường

en: Field groups with a lower order will appear first
vi_VN: Nhóm trường có thứ tự thấp hơn sẽ xuất hiện đầu tiên

en: Order No.
vi_VN: Số thứ tự

en: Below fields
vi_VN: Các trường bên dưới

en: Below labels
vi_VN: Dưới các nhãn

en: Instruction Placement
vi_VN: Vị trí hướng dẫn

en: Label Placement
vi_VN: Vị trí nhãn

en: Side
vi_VN: Thanh bên

en: Normal (after content)
vi_VN: Bình thường (sau nội dung)

en: High (after title)
vi_VN: Cao (sau tiêu đề)

en: Position
vi_VN: Vị trí

en: Seamless (no metabox)
vi_VN: Liền mạch (không có metabox)

en: Standard (WP metabox)
vi_VN: Tiêu chuẩn (WP metabox)

en: Style
vi_VN: Kiểu

en: Type
vi_VN: Loại

en: Key
vi_VN: Khóa

note: translators: Hidden accessibility text for the positional order number of the field.
en: Order
vi_VN: Đặt hàng

en: Close Field
vi_VN: Thoát trường

en: class
vi_VN: lớp

en: width
vi_VN: chiều rộng

en: Wrapper Attributes
vi_VN: Thuộc tính bao bọc

en: Required
vi_VN: Yêu cầu

en: Instructions
vi_VN: Hướng dẫn

en: Field Type
vi_VN: Loại trường

en: Single word, no spaces. Underscores and dashes allowed
vi_VN: Một từ, không có khoảng trắng. Cho phép dấu gạch dưới và dấu gạch ngang

en: Field Name
vi_VN: Tên trường

en: This is the name which will appear on the EDIT page
vi_VN: Đây là tên sẽ xuất hiện trên trang CHỈNH SỬA

en: Field Label
vi_VN: Nhãn trường

en: Delete
vi_VN: Xóa

en: Delete field
vi_VN: Xóa trường

en: Move
vi_VN: Di chuyển

en: Move field to another group
vi_VN: Di chuyển trường sang nhóm khác

en: Duplicate field
vi_VN: Trường Tạo bản sao

en: Edit field
vi_VN: Chỉnh sửa trường

en: Drag to reorder
vi_VN: Kéo để sắp xếp lại

en: Show this field group if
vi_VN: Hiển thị nhóm trường này nếu

en: No updates available.
vi_VN: Không có bản cập nhật nào.

note: translators: %s the url to the field group page.
en: Database upgrade complete. <a href="%s">See what's new</a>
vi_VN: Nâng cấp cơ sở dữ liệu hoàn tất. <a href="%s">Xem những gì mới</a>

en: Reading upgrade tasks...
vi_VN: Đang đọc các tác vụ nâng cấp...

en: Upgrade failed.
vi_VN: Nâng cấp thất bại.

en: Upgrade complete.
vi_VN: Nâng cấp hoàn tất.

note: translators: %s the version being upgraded to. translators: %s the new ACF version
en: Upgrading data to version %s
vi_VN: Đang nâng cấp dữ liệu lên phiên bản %s

en: It is strongly recommended that you backup your database before proceeding. Are you sure you wish to run the updater now?
vi_VN: Chúng tôi khuyến nghị bạn nên sao lưu cơ sở dữ liệu trước khi tiếp tục. Bạn có chắc chắn muốn chạy trình cập nhật ngay bây giờ không?

en: Please select at least one site to upgrade.
vi_VN: Vui lòng chọn ít nhất một trang web để nâng cấp.

note: translators: %s admin dashboard url page
en: Database Upgrade complete. <a href="%s">Return to network dashboard</a>
vi_VN: Nâng cấp Cơ sở dữ liệu hoàn tất. <a href="%s">Quay lại bảng điều khiển mạng</a>

en: Site is up to date
vi_VN: Trang web đã được cập nhật

note: translators: %1 current db version, %2 available db version
en: Site requires database upgrade from %1$s to %2$s
vi_VN: Trang web yêu cầu nâng cấp cơ sở dữ liệu từ %1$s lên %2$s

en: Site
vi_VN: Trang web

note: translators: %s The button label name, translated seperately
en: Upgrade Sites
vi_VN: Nâng cấp trang web

note: translators: %s The button label name, translated seperately
en: The following sites require a DB upgrade. Check the ones you want to update and then click %s.
vi_VN: Các trang web sau đây yêu cầu nâng cấp DB. Kiểm tra những trang web bạn muốn cập nhật và sau đó nhấp %s.

en: Add rule group
vi_VN: Thêm nhóm quy tắc

en: Create a set of rules to determine which edit screens will use these advanced custom fields
vi_VN: Tạo một tập quy tắc để xác định màn hình chỉnh sửa nào sẽ sử dụng các trường tùy chỉnh nâng cao này

en: Rules
vi_VN: Quy tắc

en: Copied
vi_VN: Đã sao chép

en: Copy to clipboard
vi_VN: Sao chép vào bảng nhớ tạm

en: Select the items you would like to export and then select your export method. Export As JSON to export to a .json file which you can then import to another ACF installation. Generate PHP to export to PHP code which you can place in your theme.
vi_VN: Chọn các mục bạn muốn xuất và sau đó chọn phương pháp xuất của bạn. Xuất dưới dạng JSON để xuất ra tệp .json mà sau đó bạn có thể nhập vào cài đặt ACF khác. Tạo PHP để xuất ra mã PHP mà bạn có thể đặt trong giao diện của mình.

en: Select Field Groups
vi_VN: Chọn nhóm trường

en: No field groups selected
vi_VN: Không có nhóm trường nào được chọn

en: Generate PHP
vi_VN: Xuất PHP

en: Export Field Groups
vi_VN: Xuất nhóm trường

en: Import file empty
vi_VN: Tệp nhập trống

en: Incorrect file type
vi_VN: Loại tệp không chính xác

en: Error uploading file. Please try again
vi_VN: Lỗi tải lên tệp. Vui lòng thử lại

en: Select the Advanced Custom Fields JSON file you would like to import. When you click the import button below, ACF will import the items in that file.
vi_VN: Chọn tệp JSON Advanced Custom Fields mà bạn muốn nhập. Khi bạn nhấp vào nút nhập dưới đây, ACF sẽ nhập các mục trong tệp đó.

en: Import Field Groups
vi_VN: Nhập nhóm trường

en: Sync
vi_VN: Đồng bộ

note: translators: %s: field group title
en: Select %s
vi_VN: Lự chọn %s

en: Duplicate
vi_VN: Tạo bản sao

en: Duplicate this item
vi_VN: Tạo bản sao mục này

en: Supports
vi_VN: Hỗ trợ

en: Documentation
vi_VN: Tài liệu hướng dẫn

en: Description
vi_VN: Mô tả

en: Sync available
vi_VN: Đồng bộ hóa có sẵn

note: translators: %s number of field groups synchronized
en: Field group synchronized. | %s field groups synchronized.
vi_VN[0]: Các nhóm trường %s đã được đồng bộ hóa.

note: translators: %s number of field groups duplicated
en: Field group duplicated. | %s field groups duplicated.
vi_VN[0]: %s nhóm trường bị trùng lặp.

en: Active <span class="count">(%s)</span> | Active <span class="count">(%s)</span>
vi_VN[0]: Kích hoạt <span class="count">(%s)</span>

en: Review sites & upgrade
vi_VN: Xem xét các trang web & nâng cấp

en: Upgrade Database
vi_VN: Nâng cấp cơ sở dữ liệu

en: Custom Fields
vi_VN: Trường tùy chỉnh

en: Move Field
vi_VN: Di chuyển trường

en: Please select the destination for this field
vi_VN: Vui lòng chọn điểm đến cho trường này

note: translators: Confirmation message once a field has been moved to a different field group.
en: The %1$s field can now be found in the %2$s field group
vi_VN: Trường %1$s giờ đây có thể được tìm thấy trong nhóm trường %2$s

en: Move Complete.
vi_VN: Di chuyển hoàn tất.

en: Active
vi_VN: Hoạt động

en: Field Keys
vi_VN: Khóa trường

en: Settings
vi_VN: Cài đặt

en: Location
vi_VN: Vị trí

en: Null
vi_VN: Giá trị rỗng

en: copy
vi_VN: sao chép

en: (this field)
vi_VN: (trường này)

en: Checked
vi_VN: Đã kiểm tra

en: Move Custom Field
vi_VN: Di chuyển trường tùy chỉnh

en: No toggle fields available
vi_VN: Không có trường chuyển đổi nào

en: Field group title is required
vi_VN: Tiêu đề nhóm trường là bắt buộc

en: This field cannot be moved until its changes have been saved
vi_VN: Trường này không thể di chuyển cho đến khi các thay đổi của nó đã được lưu

en: The string "field_" may not be used at the start of a field name
vi_VN: Chuỗi "field_" không được sử dụng ở đầu tên trường

en: Field group draft updated.
vi_VN: Bản nháp nhóm trường đã được cập nhật.

en: Field group scheduled for.
vi_VN: Nhóm trường đã được lên lịch.

en: Field group submitted.
vi_VN: Nhóm trường đã được gửi.

en: Field group saved.
vi_VN: Nhóm trường đã được lưu.

en: Field group published.
vi_VN: Nhóm trường đã được xuất bản.

en: Field group deleted.
vi_VN: Nhóm trường đã bị xóa.

en: Field group updated.
vi_VN: Nhóm trường đã được cập nhật.

en: Tools
vi_VN: Công cụ

en: is not equal to
vi_VN: không bằng với

en: is equal to
vi_VN: bằng với

en: Forms
vi_VN: Biểu mẫu

en: Page
vi_VN: Trang

en: Post
vi_VN: Bài viết

en: Relational
vi_VN: Quan hệ

en: Choice
vi_VN: Lựa chọn

en: Basic
vi_VN: Cơ bản

en: Unknown
vi_VN: Không rõ

en: Field type does not exist
vi_VN: Loại trường không tồn tại

en: Spam Detected
vi_VN: Phát hiện spam

en: Post updated
vi_VN: Bài viết đã được cập nhật

en: Update
vi_VN: Cập nhật

en: Validate Email
vi_VN: Xác thực Email

en: Content
vi_VN: Nội dung

en: Title
vi_VN: Tiêu đề

en: Edit field group
vi_VN: Chỉnh sửa nhóm trường

en: Selection is less than
vi_VN: Lựa chọn ít hơn

en: Selection is greater than
vi_VN: Lựa chọn nhiều hơn

en: Value is less than
vi_VN: Giá trị nhỏ hơn

en: Value is greater than
vi_VN: Giá trị lớn hơn

en: Value contains
vi_VN: Giá trị chứa

en: Value matches pattern
vi_VN: Giá trị phù hợp với mô hình

en: Value is not equal to
vi_VN: Giá trị không bằng với

en: Value is equal to
vi_VN: Giá trị bằng với

en: Has no value
vi_VN: Không có giá trị

en: Has any value
vi_VN: Có bất kỳ giá trị nào

en: Cancel
vi_VN: Hủy

en: Are you sure?
vi_VN: Bạn có chắc không?

en: %d fields require attention
vi_VN: %d trường cần chú ý

en: 1 field requires attention
vi_VN: 1 trường cần chú ý

en: Validation failed
vi_VN: Xác thực thất bại

en: Validation successful
vi_VN: Xác thực thành công

en: Restricted
vi_VN: Bị hạn chế

en: Collapse Details
vi_VN: Thu gọn chi tiết

en: Expand Details
vi_VN: Mở rộng chi tiết

en: Uploaded to this post
vi_VN: Đã tải lên bài viết này

[ctx: verb]
en: Update
vi_VN: Cập nhật

[ctx: verb]
en: Edit
vi_VN: Chỉnh sửa

en: The changes you made will be lost if you navigate away from this page
vi_VN: Những thay đổi bạn đã thực hiện sẽ bị mất nếu bạn điều hướng ra khỏi trang này

en: File type must be %s.
vi_VN: Loại tệp phải là %s.

en: or
vi_VN: hoặc

en: File size must not exceed %s.
vi_VN: Kích thước tệp không được vượt quá %s.

en: File size must be at least %s.
vi_VN: Kích thước tệp phải ít nhất là %s.

en: Image height must not exceed %dpx.
vi_VN: Chiều cao hình ảnh không được vượt quá %dpx.

en: Image height must be at least %dpx.
vi_VN: Chiều cao hình ảnh phải ít nhất là %dpx.

en: Image width must not exceed %dpx.
vi_VN: Chiều rộng hình ảnh không được vượt quá %dpx.

en: Image width must be at least %dpx.
vi_VN: Chiều rộng hình ảnh phải ít nhất là %dpx.

en: (no title)
vi_VN: (không tiêu đề)

en: Full Size
vi_VN: Kích thước đầy đủ

en: Large
vi_VN: Lớn

en: Medium
vi_VN: Trung bình

en: Thumbnail
vi_VN: Hình thu nhỏ

en: (no label)
vi_VN: (không nhãn)

en: Sets the textarea height
vi_VN: Đặt chiều cao của ô nhập liệu dạng văn bản

en: Rows
vi_VN: Hàng

en: Text Area
vi_VN: Vùng chứa văn bản

en: Prepend an extra checkbox to toggle all choices
vi_VN: Thêm vào một hộp kiểm phụ để chuyển đổi tất cả các lựa chọn

en: Save 'custom' values to the field's choices
vi_VN: Lưu giá trị 'tùy chỉnh' vào các lựa chọn của trường

en: Allow 'custom' values to be added
vi_VN: Cho phép thêm giá trị 'tùy chỉnh'

en: Add new choice
vi_VN: Thêm lựa chọn mới

en: Toggle All
vi_VN: Chọn tất cả

en: Allow Archives URLs
vi_VN: Cho phép URL lưu trữ

en: Archives
vi_VN: Trang lưu trữ

en: Page Link
vi_VN: Liên kết trang

en: Add
vi_VN: Thêm

en: Name
vi_VN: Tên

en: %s added
vi_VN: %s đã được thêm

en: %s already exists
vi_VN: %s đã tồn tại

en: User unable to add new %s
vi_VN: Người dùng không thể thêm mới %s

en: Term ID
vi_VN: ID mục phân loại

en: Term Object
vi_VN: Đối tượng mục phân loại

en: Load value from posts terms
vi_VN: Tải giá trị từ các mục phân loại bài viết

en: Load Terms
vi_VN: Tải mục phân loại

en: Connect selected terms to the post
vi_VN: Kết nối các mục phân loại đã chọn với bài viết

en: Save Terms
vi_VN: Lưu mục phân loại

en: Allow new terms to be created whilst editing
vi_VN: Cho phép tạo mục phân loại mới trong khi chỉnh sửa

en: Create Terms
vi_VN: Tạo mục phân loại

en: Radio Buttons
vi_VN: Các nút chọn

en: Single Value
vi_VN: Giá trị đơn

en: Multi Select
vi_VN: Chọn nhiều mục

en: Checkbox
vi_VN: Hộp kiểm

en: Multiple Values
vi_VN: Nhiều giá trị

en: Select the appearance of this field
vi_VN: Chọn hiển thị của trường này

en: Appearance
vi_VN: Hiển thị

en: Select the taxonomy to be displayed
vi_VN: Chọn phân loại để hiển thị

[ctx: No Terms]
en: No %s
vi_VN: Không %s

en: Value must be equal to or lower than %d
vi_VN: Giá trị phải bằng hoặc thấp hơn %d

en: Value must be equal to or higher than %d
vi_VN: Giá trị phải bằng hoặc cao hơn %d

en: Value must be a number
vi_VN: Giá trị phải là một số

en: Number
vi_VN: Dạng số

en: Save 'other' values to the field's choices
vi_VN: Lưu các giá trị 'khác' vào lựa chọn của trường

en: Add 'other' choice to allow for custom values
vi_VN: Thêm lựa chọn 'khác' để cho phép các giá trị tùy chỉnh

en: Other
vi_VN: Khác

en: Radio Button
vi_VN: Nút chọn

en: Define an endpoint for the previous accordion to stop. This accordion will not be visible.
vi_VN: Xác định một điểm cuối để accordion trước đó dừng lại. Accordion này sẽ không hiển thị.

en: Allow this accordion to open without closing others.
vi_VN: Cho phép accordion này mở mà không đóng các accordion khác.

en: Multi-Expand
vi_VN: Mở rộng đa dạng

en: Display this accordion as open on page load.
vi_VN: Hiển thị accordion này như đang mở khi tải trang.

en: Open
vi_VN: Mở

en: Accordion
vi_VN: Mở rộng & Thu gọn

en: Restrict which files can be uploaded
vi_VN: Hạn chế các tệp có thể tải lên

en: File ID
vi_VN: ID tệp

en: File URL
vi_VN: URL tệp

en: File Array
vi_VN: Array tập tin

en: Add File
vi_VN: Thêm tệp

en: No file selected
vi_VN: Không có tệp nào được chọn

en: File name
vi_VN: Tên tệp

en: Update File
vi_VN: Cập nhật tệp tin

en: Edit File
vi_VN: Sửa tệp tin

en: Select File
vi_VN: Chọn tệp tin

en: File
vi_VN: Tệp tin

en: Password
vi_VN: Mật khẩu

en: Specify the value returned
vi_VN: Chỉ định giá trị trả về

en: Use AJAX to lazy load choices?
vi_VN: Sử dụng AJAX để tải lựa chọn một cách lười biếng?

en: Enter each default value on a new line
vi_VN: Nhập mỗi giá trị mặc định trên một dòng mới

[ctx: verb]
en: Select
vi_VN: Lựa chọn

[ctx: Select2 JS load_fail]
en: Loading failed
vi_VN: Tải thất bại

[ctx: Select2 JS searching]
en: Searching&hellip;
vi_VN: Đang tìm kiếm&hellip;

[ctx: Select2 JS load_more]
en: Loading more results&hellip;
vi_VN: Đang tải thêm kết quả&hellip;

[ctx: Select2 JS selection_too_long_n]
note: translators: %d - maximum number of items that can be selected in the select field
en: You can only select %d items
vi_VN: Bạn chỉ có thể chọn %d mục

[ctx: Select2 JS selection_too_long_1]
en: You can only select 1 item
vi_VN: Bạn chỉ có thể chọn 1 mục

[ctx: Select2 JS input_too_long_n]
note: translators: %d - number of characters that should be removed from select field
en: Please delete %d characters
vi_VN: Vui lòng xóa %d ký tự

[ctx: Select2 JS input_too_long_1]
en: Please delete 1 character
vi_VN: Vui lòng xóa 1 ký tự

[ctx: Select2 JS input_too_short_n]
note: translators: %d - number of characters to enter into select field input
en: Please enter %d or more characters
vi_VN: Vui lòng nhập %d ký tự hoặc nhiều hơn

[ctx: Select2 JS input_too_short_1]
en: Please enter 1 or more characters
vi_VN: Vui lòng nhập 1 ký tự hoặc nhiều hơn

[ctx: Select2 JS matches_0]
en: No matches found
vi_VN: Không tìm thấy kết quả phù hợp

[ctx: Select2 JS matches_n]
note: translators: %d - number of results available in select field
en: %d results are available, use up and down arrow keys to navigate.
vi_VN: %d kết quả có sẵn, sử dụng các phím mũi tên lên và xuống để điều hướng.

[ctx: Select2 JS matches_1]
en: One result is available, press enter to select it.
vi_VN: Có một kết quả, nhấn enter để chọn.

[ctx: noun]
en: Select
vi_VN: Lựa chọn

en: User ID
vi_VN: ID Người dùng

en: User Object
vi_VN: Đối tượng người dùng

en: User Array
vi_VN: Array người dùng

en: All user roles
vi_VN: Tất cả vai trò người dùng

en: Filter by Role
vi_VN: Lọc theo Vai trò

en: User
vi_VN: Người dùng

en: Separator
vi_VN: Dấu phân cách

en: Select Color
vi_VN: Chọn màu

en: Default
vi_VN: Mặc định

en: Clear
vi_VN: Xóa

en: Color Picker
vi_VN: Bộ chọn màu

[ctx: Date Time Picker JS pmText]
en: PM
vi_VN: CH

[ctx: Date Time Picker JS amText]
en: AM
vi_VN: SA

[ctx: Date Time Picker JS selectText]
en: Select
vi_VN: Chọn

[ctx: Date Time Picker JS closeText]
en: Done
vi_VN: Hoàn tất

[ctx: Date Time Picker JS currentText]
en: Now
vi_VN: Bây giờ

[ctx: Date Time Picker JS timezoneText]
en: Time Zone
vi_VN: Múi giờ

[ctx: Date Time Picker JS microsecText]
en: Microsecond
vi_VN: Micro giây

[ctx: Date Time Picker JS millisecText]
en: Millisecond
vi_VN: Mili giây

[ctx: Date Time Picker JS secondText]
en: Second
vi_VN: Giây

[ctx: Date Time Picker JS minuteText]
en: Minute
vi_VN: Phút

[ctx: Date Time Picker JS hourText]
en: Hour
vi_VN: Giờ

[ctx: Date Time Picker JS timeText]
en: Time
vi_VN: Thời gian

[ctx: Date Time Picker JS timeOnlyTitle]
en: Choose Time
vi_VN: Chọn thời gian

en: Date Time Picker
vi_VN: Công cụ chọn ngày giờ

en: Endpoint
vi_VN: Điểm cuối

en: Left aligned
vi_VN: Căn lề trái

en: Top aligned
vi_VN: Căn lề trên

en: Placement
vi_VN: Vị trí

en: Value must be a valid URL
vi_VN: Giá trị phải là URL hợp lệ

en: Link URL
vi_VN: URL liên kết

en: Link Array
vi_VN: Array liên kết

en: Opens in a new window/tab
vi_VN: Mở trong cửa sổ/tab mới

en: Select Link
vi_VN: Chọn liên kết

en: Link
vi_VN: Liên kết

en: Step Size
vi_VN: Kích thước bước

en: Maximum Value
vi_VN: Giá trị tối đa

en: Minimum Value
vi_VN: Giá trị tối thiểu

en: Range
vi_VN: Thanh trượt phạm vi

en: Both (Array)
vi_VN: Cả hai (Array)

en: Label
vi_VN: Nhãn

en: Value
vi_VN: Giá trị

en: Vertical
vi_VN: Dọc

en: Horizontal
vi_VN: Ngang

en: red : Red
vi_VN: red : Đỏ

en: For more control, you may specify both a value and label like this:
vi_VN: Để kiểm soát nhiều hơn, bạn có thể chỉ định cả giá trị và nhãn như thế này:

en: Enter each choice on a new line.
vi_VN: Nhập mỗi lựa chọn trên một dòng mới.

en: Choices
vi_VN: Lựa chọn

en: Button Group
vi_VN: Nhóm nút

en: Allow Null
vi_VN: Cho phép để trống

en: Parent
vi_VN: Cha

en: TinyMCE will not be initialized until field is clicked
vi_VN: TinyMCE sẽ không được khởi tạo cho đến khi trường được nhấp

en: Delay Initialization
vi_VN: Trì hoãn khởi tạo

en: Show Media Upload Buttons
vi_VN: Hiển thị nút tải lên Media

en: Toolbar
vi_VN: Thanh công cụ

en: Text Only
vi_VN: Chỉ văn bản

en: Visual Only
vi_VN: Chỉ hình ảnh

en: Visual & Text
vi_VN: Trực quan & văn bản

en: Tabs
vi_VN: Tab

en: Click to initialize TinyMCE
vi_VN: Nhấp để khởi tạo TinyMCE

[ctx: Name for the Text editor tab (formerly HTML)]
en: Text
vi_VN: Văn bản

en: Visual
vi_VN: Trực quan

en: Value must not exceed %d characters
vi_VN: Giá trị không được vượt quá %d ký tự

en: Leave blank for no limit
vi_VN: Để trống nếu không giới hạn

en: Character Limit
vi_VN: Giới hạn ký tự

en: Appears after the input
vi_VN: Xuất hiện sau khi nhập

en: Append
vi_VN: Thêm vào

en: Appears before the input
vi_VN: Xuất hiện trước đầu vào

en: Prepend
vi_VN: Thêm vào đầu

en: Appears within the input
vi_VN: Xuất hiện trong đầu vào

en: Placeholder Text
vi_VN: Văn bản gợi ý

en: Appears when creating a new post
vi_VN: Xuất hiện khi tạo một bài viết mới

en: Text
vi_VN: Văn bản

en: %1$s requires at least %2$s selection | %1$s requires at least %2$s selections
vi_VN[0]: %1$s yêu cầu ít nhất %2$s lựa chọn

en: Post ID
vi_VN: ID bài viết

en: Post Object
vi_VN: Đối tượng bài viết

en: Maximum Posts
vi_VN: Số bài viết tối đa

en: Minimum Posts
vi_VN: Số bài viết tối thiểu

en: Featured Image
vi_VN: Ảnh đại diện

en: Selected elements will be displayed in each result
vi_VN: Các phần tử đã chọn sẽ được hiển thị trong mỗi kết quả

en: Elements
vi_VN: Các phần tử

en: Taxonomy
vi_VN: Phân loại

en: Post Type
vi_VN: Loại nội dung

en: Filters
vi_VN: Bộ lọc

en: All taxonomies
vi_VN: Tất cả các phân loại

en: Filter by Taxonomy
vi_VN: Lọc theo phân loại

en: All post types
vi_VN: Tất cả loại nội dung

en: Filter by Post Type
vi_VN: Lọc theo loại nội dung

en: Search...
vi_VN: Tìm kiếm...

en: Select taxonomy
vi_VN: Chọn phân loại

en: Select post type
vi_VN: Chọn loại nội dung

en: No matches found
vi_VN: Không tìm thấy kết quả nào

en: Loading
vi_VN: Đang tải

en: Maximum values reached ( {max} values )
vi_VN: Đã đạt giá trị tối đa ( {max} giá trị )

en: Relationship
vi_VN: Mối quan hệ

en: Comma separated list. Leave blank for all types
vi_VN: Danh sách được phân tách bằng dấu phẩy. Để trống cho tất cả các loại

en: Allowed File Types
vi_VN: Loại tệp được phép

en: Maximum
vi_VN: Tối đa

en: File size
vi_VN: Kích thước tệp

en: Restrict which images can be uploaded
vi_VN: Hạn chế hình ảnh nào có thể được tải lên

en: Minimum
vi_VN: Tối thiểu

en: Uploaded to post
vi_VN: Đã tải lên bài viết

en: All
vi_VN: Tất cả

en: Limit the media library choice
vi_VN: Giới hạn lựa chọn thư viện phương tiện

en: Library
vi_VN: Thư viện

en: Preview Size
vi_VN: Kích thước xem trước

en: Image ID
vi_VN: ID Hình ảnh

en: Image URL
vi_VN: URL Hình ảnh

en: Image Array
vi_VN: Array hình ảnh

en: Specify the returned value on front end
vi_VN: Chỉ định giá trị trả về ở phía trước

en: Return Value
vi_VN: Giá trị trả về

en: Add Image
vi_VN: Thêm hình ảnh

en: No image selected
vi_VN: Không có hình ảnh được chọn

en: Remove
vi_VN: Xóa

en: Edit
vi_VN: Chỉnh sửa

en: All images
vi_VN: Tất cả hình ảnh

en: Update Image
vi_VN: Cập nhật hình ảnh

en: Edit Image
vi_VN: Chỉnh sửa hình ảnh

en: Select Image
vi_VN: Chọn hình ảnh

en: Image
vi_VN: Hình ảnh

en: Allow HTML markup to display as visible text instead of rendering
vi_VN: Cho phép đánh dấu HTML hiển thị dưới dạng văn bản hiển thị thay vì hiển thị

en: No Formatting
vi_VN: Không định dạng

en: Automatically add &lt;br&gt;
vi_VN: Tự động thêm &lt;br&gt;

en: Automatically add paragraphs
vi_VN: Tự động thêm đoạn văn

en: Controls how new lines are rendered
vi_VN: Điều khiển cách hiển thị các dòng mới

en: New Lines
vi_VN: Dòng mới

en: Week Starts On
vi_VN: Tuần bắt đầu vào

en: The format used when saving a value
vi_VN: Định dạng được sử dụng khi lưu một giá trị

en: Save Format
vi_VN: Định dạng lưu

[ctx: Date Picker JS weekHeader]
en: Wk
vi_VN: Tuần

[ctx: Date Picker JS prevText]
en: Prev
vi_VN: Trước

[ctx: Date Picker JS nextText]
en: Next
vi_VN: Tiếp theo

[ctx: Date Picker JS currentText]
en: Today
vi_VN: Hôm nay

[ctx: Date Picker JS closeText]
en: Done
vi_VN: Hoàn tất

en: Date Picker
vi_VN: Công cụ chọn ngày

en: Width
vi_VN: Chiều rộng

en: Embed Size
vi_VN: Kích thước nhúng

en: Enter URL
vi_VN: Nhập URL

en: oEmbed
vi_VN: Nhúng

en: Text shown when inactive
vi_VN: Văn bản hiển thị khi không hoạt động

en: Off Text
vi_VN: Văn bản tắt

en: Text shown when active
vi_VN: Văn bản hiển thị khi hoạt động

en: On Text
vi_VN: Văn bản bật

en: Stylized UI
vi_VN: Giao diện người dùng được tạo kiểu

en: Default Value
vi_VN: Giá trị mặc định

en: Displays text alongside the checkbox
vi_VN: Hiển thị văn bản cùng với hộp kiểm

en: Message
vi_VN: Hiển thị thông điệp

en: No
vi_VN: Không

en: Yes
vi_VN: Có

en: True / False
vi_VN: Đúng / Sai

en: Row
vi_VN: Hàng

en: Table
vi_VN: Bảng

en: Block
vi_VN: Khối

en: Specify the style used to render the selected fields
vi_VN: Chỉ định kiểu được sử dụng để hiển thị các trường đã chọn

en: Layout
vi_VN: Bố cục

en: Sub Fields
vi_VN: Các trường phụ

en: Group
vi_VN: Nhóm

en: Customize the map height
vi_VN: Tùy chỉnh chiều cao bản đồ

en: Height
vi_VN: Chiều cao

en: Set the initial zoom level
vi_VN: Đặt mức zoom ban đầu

en: Zoom
vi_VN: Phóng to

en: Center the initial map
vi_VN: Trung tâm bản đồ ban đầu

en: Center
vi_VN: Trung tâm

en: Search for address...
vi_VN: Tìm kiếm địa chỉ...

en: Find current location
vi_VN: Tìm vị trí hiện tại

en: Clear location
vi_VN: Xóa vị trí

en: Search
vi_VN: Tìm kiếm

en: Sorry, this browser does not support geolocation
vi_VN: Xin lỗi, trình duyệt này không hỗ trợ định vị

en: Google Map
vi_VN: Bản đồ Google

en: The format returned via template functions
vi_VN: Định dạng được trả về qua các hàm mẫu

en: Return Format
vi_VN: Định dạng trả về

en: Custom:
vi_VN: Tùy chỉnh:

en: The format displayed when editing a post
vi_VN: Định dạng hiển thị khi chỉnh sửa bài viết

en: Display Format
vi_VN: Định dạng hiển thị

en: Time Picker
vi_VN: Công cụ chọn thời gian

note: translators: counts for inactive field groups
en: Inactive <span class="count">(%s)</span> | Inactive <span class="count">(%s)</span>
vi_VN[0]: <span class="count">(%s)</span> không hoạt động

en: No Fields found in Trash
vi_VN: Không tìm thấy trường nào trong thùng rác

en: No Fields found
vi_VN: Không tìm thấy trường nào

en: Search Fields
vi_VN: Tìm kiếm các trường

en: View Field
vi_VN: Xem trường

en: New Field
vi_VN: Trường mới

en: Edit Field
vi_VN: Chỉnh sửa trường

en: Add New Field
vi_VN: Thêm trường mới

en: Field
vi_VN: Trường

en: Fields
vi_VN: Các trường

en: No Field Groups found in Trash
vi_VN: Không tìm thấy nhóm trường nào trong thùng rác

en: No Field Groups found
vi_VN: Không tìm thấy nhóm trường nào

en: Search Field Groups
vi_VN: Tìm kiếm nhóm trường

en: View Field Group
vi_VN: Xem nhóm trường

en: New Field Group
vi_VN: Nhóm trường mới

en: Edit Field Group
vi_VN: Chỉnh sửa nhóm trường

en: Add New Field Group
vi_VN: Thêm nhóm trường mới

en: Add New
vi_VN: Thêm mới

en: Field Group
vi_VN: Nhóm trường

en: Field Groups
vi_VN: Nhóm trường

note: Description of the plugin
en: Customize WordPress with powerful, professional and intuitive fields.
vi_VN: Tùy chỉnh WordPress với các trường mạnh mẽ, chuyên nghiệp và trực quan.
